Brocken

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Brocken
Vysílač na vrcholu hory
Vysílač na vrcholu hory

Vrchol1141 m n. m.
Prominence856 m ↓ Bad Lauterberg
Izolace224 km → Fichtelberg[1]
PoznámkaŽelezniční trať Brockenbahn
Poloha
SvětadílEvropa
StátNěmeckoNěmecko Německo
PohoříHarz
Souřadnice
Brocken
Brocken
Prvovýstup1572
HorninaŽula
PovodíBode (Sála, Labe), Ilse, Ecker (Oker, Aller, Vezera), Oder (Rhum, Leine, Aller, Vezera)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brocken (také Blocksberg) je nejvyšší hora v pohoří Harz ve středním Německu. Má kupolovitý tvar a je tvořena žulou. Ve vrcholové části se nachází meteorologická stanice, televizní vysílač, botanická zahrada (alpinarium) a konečná místní úzkorozchodné dráhy (Brockenbahn), která je nejvýše položenou železniční stanicí v Německu, kam vede normální a nikoli ozubnicová dráha. Železnice ročně přepraví 750 000 návštěvníků.[2]

Brocken je nejvyšším vrcholem v severní části Německa. Po rovnoběžce směrem na východ se nejbližší tisícimetrová hora nachází až po třech tisících kilometrech na Uralu. Nejbližší vyšší horou je krušnohorský Fichtelberg.

Hora leží v Národním parku Harz. Roste zde místní poddruh koniklece alpinského Pulsatilla alpina subsp. alba a jestřábník Hieracium nigrescens. Na svazích se nacházejí četná kamenná moře.

Brockenské strašidlo[editovat | editovat zdroj]

S místním mlhovitým počasím se pojí fenomén Brockenského strašidla a mnoho místních legend o čarodějnicích. Ze zdejší německé mytologie čerpal ve Faustovi i Johann Wolfgang von Goethe, člen řádu bavorských Iluminátů, který sám na horu třikrát vystoupil.[3] V roce 1824 horu navštívil Heinrich Heine a inspirovala ho k veršům: „Viele Steine, müde Beine, Aussicht keine, Heinrich Heine.“ („Hodně kamení, bolavé nohy, výhled žádný, Heinrich Heine“).[4]

Klima[editovat | editovat zdroj]

Na Brockenu často panují extrémní povětrnostní podmínky. Vrchol se nachází nad hranicí lesa a klima na Brokenu odpovídá klimatu Islandu.

Mlha 306 dní v roce
Pokrytý sněhem 100 dní v roce
Teploty pod nulou 85 dní v roce
Minimální zimní teplota −28 °C
Průměrná roční teplota 2,9 °C
Maximální rychlost větru 263 km/h

Historie[editovat | editovat zdroj]

Během rozdělení Německa byla na Brockenu vzhledem k blízkosti státních hranic a dobré rádiové viditelnosti vybudována základna ministerstva státní bezpečnosti NDR, sloužící k odposlechům telefonních hovorů. Na stanici sídlila také 82. radiotechnická brigáda sovětské GRU, která z ní monitorovala pohyby vojsk na západoněmeckém území. Proto byla hora i s blízkou vesnicí Schierke nepřístupná veřejnosti od roku 1961 do 3. prosince 1989, kdy se uskutečnila velká demonstrace za otevření hranic. Poslední ruský rozvědčík opustil stanici 30. března 1994.[5]

K této hoře se váže pověst o Valpuržině noci, kdy se zde konaly reje čarodějnic.

Další fotografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Brocken na Peakbagger.com
  2. Archivovaná kopie. m.rozhlas.cz [online]. [cit. 2015-05-19]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 
  3. http://www.harzlife.de/info/goethe_harzreisen.html
  4. Archivovaná kopie. www.aphorismen.de [online]. [cit. 2015-05-19]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2015-05-21. 
  5. Archivovaná kopie. www.iron-curtain.info [online]. [cit. 2015-05-19]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2015-05-14. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]