Brněnská mešita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Brněnská mešita
Interiér mešity

Brněnská mešita je jediná funkční stavba tohoto typu v Česku (v zemi se však nachází již několik islámských modliteben). Spravuje ji organizace Islámská nadace v Brně. Budova mešity se nachází poblíž Vídeňské ulice v brněnské městské části Brno-střed, v katastrálním území Štýřice.

V Brně byla v červenci 1998 postavena první funkční mešita v Česku. Její výstavbu provázel nesouhlas části obyvatel (hlavně křesťanských spolků); magistrát města stanovil podmínky, že mešita nesmí mít minaret, kopuli a nesmí být odlišná od okolní zástavby. Její zařízení uvnitř je v porovnání s ostatními mešitami známými z jiných zemí též relativně strohé. Objekt slouží spíše jako kulturní centrum, orientovaný je směrem k Mekce (oproti okolní zástavbě je budova mírně pootočena) a jeho hlavní součástí je prostor pro modlitbu asi sta lidí. V současné době do mešity pořádají též exkurze.

Soužití s okolím a respektování pravidel

Před začátkem výstavby mešity, občané města Brna (zvláště obyvatelé městské čtvrti Štýřice, kde mešita stojí) projevovali peticemi svůj nesouhlas s výstavbou mešity. Po zkušenostech obyvatel s mešitou se však napětí zmírnilo. Islamská nadace v Brně na své náklady nechala rozšířit parkoviště o šest parkovacích míst. S dovolením policie během islámských náboženských svátků mohou muslimové parkovat na ulici Vídeňské před mešitou.

Externí odkazy

Šablona:Portál Brno Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Brněnská mešita na Wikimedia Commons

Šablona:Pahýl - Brno

Šablona:Geo cz