Brněnská mešita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Brněnská mešita
Brněnská mešita
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Jihomoravský kraj
Obec Brno
Zeměpisné souřadnice
Brněnská mešita
Brněnská mešita
Základní informace
Status v provozu
Madrasa ne
Knihovna ano
Architektonický popis
Vystavěna 1997–1998
Počet minaretů 0
Odkazy
Adresa Vídeňská 38a
Web mesita.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brněnská mešita se nachází ve Vídeňské ulici v Brně, ve čtvrti Štýřice. Jedná se o vůbec první mešitu v Česku

Historie[editovat | editovat zdroj]

V Brně byla v červenci 1998 postavena první funkční mešita v Česku. Její výstavbu provázel nesouhlas části obyvatel (hlavně křesťanských spolků); magistrát města stanovil podmínky, že mešita nesmí mít minaret, kupoli a nesmí být odlišná od okolní zástavby. Její zařízení uvnitř je v porovnání s ostatními mešitami známými z jiných zemí též relativně strohé. Objekt slouží spíše jako kulturní centrum, orientovaný je směrem k Mekce (oproti okolní zástavbě je budova mírně pootočena) a jeho hlavní součástí je prostor pro modlitbu asi sta lidí. V současné době se do mešity pořádají též exkurze. Dne 9. 3. 2016 ji navštívil i velvyslanec USA v České republice Andrew Schapiro.[pozn. 1]

Soužití s okolím a respektování pravidel[editovat | editovat zdroj]

Před začátkem výstavby mešity občané města Brna (zvláště obyvatelé městské čtvrti Štýřice, kde mešita stojí) projevovali peticemi svůj nesouhlas s výstavbou mešity. Po zkušenostech obyvatel s mešitou se však napětí zmírnilo. Islámská nadace v Brně na své náklady nechala rozšířit parkoviště o šest parkovacích míst. S dovolením policie během islámských náboženských svátků mohou muslimové parkovat na ulici Vídeňské před mešitou.

Kontroverze[editovat | editovat zdroj]

Interiér mešity

Během své existence se na půdě brněnské mešity udály akce, které jsou v médiích hodnoceny jako kontroverzní. Za některými obviněními vůči brněnské muslimské obci stál konvertita Lukáš Lhoťan poté, co se s ní ve zlém rozešel. Na svém blogu například zveřejnil 12 let starý dopis předsedy Islámské nadace Brno Muneeba Hassana Alrawiho egyptskému teologovi Júsufu al-Qardáwímu, jenž označoval za doklad spojení brněnské obce s organizací pro Palestinu. S tříletým odstupem také zveřejnil video z kázání Lukáše Větrovce,[2] stejně tak později i záznam s kázáním Alrawiho.[3] Alrawi jeho činnost vůči obci označil za mstu.[2]

Kázání Lukáše Větrovce proti židům[editovat | editovat zdroj]

Jeden z brněnských muslimů, kazatel Lukáš Větrovec, pronesl v roce 2008 kázání o zabíjení židů muslimy, přičemž se jednalo o citace ze staré náboženské literatury.[4] Po zveřejnění videozáznamu Lukášem Lhoťanem a následně médii v prosinci 2011 se proti kázání ohradila Federace židovských obcí v ČR, Židovská obec v Praze a Židovské muzeum v Praze.[5] Jejich představitelé ve své reakci uvedli, že „tendence českého muslimského společenství propojovat politickou blízkovýchodní agendu s agresivně vyhroceným protižidovským náboženským postojem je setrvalá“.[5] Případem se zabývala policie, která však trestní oznámení v létě 2012 odložila kvůli promlčení trestného činu.[6] Předseda Ústředí muslimských obcí Muneeb Hassan Alrawi nejdříve zaslal židovským obcím vysvětlení, později se za Větrovcovo kázání omluvil.[4]

Airsoft v mešitě[editovat | editovat zdroj]

V roce 2012 Lukáš Lhoťan zveřejnil na svém blogu také čtyři roky staré fotografie, na nichž pózoval Lukáš Větrovec v mešitě s airsoftovou zbraní. Větrovec, který v době zveřejnění již žil na Slovensku a nebyl s brněnskou muslimskou obcí ve spojení, uvedl, že šlo o uzavřenou silvestrovskou akci a airsoftovou zbraň tam přinesl sám Lhoťan. Podle Lhoťana se v mešitě ze zbraně také střílelo na terč. Muneeb Hassan Alrawi podle svých slov o této činnosti nevěděl a zpětně ji odsoudil. Politolog se zaměřením na extremismus Miroslav Mareš pro iDNES.cz uvedl, že podobné záležitosti systematicky poškozují image brněnské muslimské komunity, jinak považované spíše za umírněnou.[7]

Kázání Muneeba Alrawiho o nenávisti a bití dětí[editovat | editovat zdroj]

V roce 2010 pronesl kázání v mešitě předseda Ústředí muslimských obcí Muneeb Hassan Alrawi. V projevu zazněla výzva, aby své děti vedli k nenávisti vůči kufr (nevíře a hříchu), a zmíněn výrok Mohameda, že rodiče mohou bít děti, pokud se nenaučí modlitbu.[8][9] Po zveřejnění záznamu Lukášem Lhoťanem v létě 2013 podalo Občanské sdružení ateistů České republiky na Alrawiho trestní oznámení.[10] Podle Alrawiho však bylo ono kázání vytrženo z kontextu a jednalo se jen o překlad textu jiného autora.[8][11] Státní zastupitelství případ nakonec odložilo s tím, že trestný čin se nestal.[12]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

 1. Dostalo se mi vřelého přivítání v brněnské mešitě, která je již více než deset let důležitou součástí muslimské komunity. Zvlášť v dnešní době je nutné dělat vše pro to, abychom čelili předsudkům a naopak podpořili ty, kteří jednají ve jménu míru a dobré vůle,“ uvedl Schapiro ke své návštěvě muslimské komunity v Brně.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. iDNES 9. 3. 2016: Americký velvyslanec Schapiro v Brně podpořil místní muslimy.
 2. a b ČENÝ, Aleš. Nikdy jsme nepodporovali terorismus, hájí se nařčení brněnští muslimové. iDNES.cz [online]. 2012-01-27 [cit. 2015-11-29]. Dostupné online. 
 3. ŠEVELA, Vladimír. Za projev v brněnské mešitě může jít muslimský lídr k soudu. iDNES.cz [online]. 2013-09-04 [cit. 2015-11-29]. Dostupné online. 
 4. a b had. Brněnští muslimové se omluvili za nenávistné protižidovské kázání [online]. Ceskatelevize.cz, 2012-01-26 [cit. 2013-08-06]. Dostupné online. 
 5. a b DANÍČEK, Jiří; BÁNYAI, František; PAVLÁT, Leo. Prohlášení Federace židovských obcí v ČR, Židovské obce v Praze a Židovského muzea v Praze [online]. Federace židovských obcí, 2011-12-12 [cit. 2013-08-06]. Dostupné online. 
 6. HORÁK, Michal. Policie: Kázání v brněnské mešitě bylo trestné, je ale promlčené [online]. iDNES.cz, 2012-05-27 [cit. 2013-08-06]. Dostupné online. 
 7. KOLÍNKOVÁ, Eliška. Muslimové v brněnské mešitě stříleli a fotili se u toho [online]. iDNES.cz, 2012-11-27 [cit. 2013-08-06]. Dostupné online. 
 8. a b FAJKUSOVÁ, Anna. Alrawiho kázání prověří úředníci. Ohrožuje islám v Brně [online]. Brnensky.denik.cz, 2013-07-13 [cit. 2013-08-06]. Dostupné online. 
 9. Slávek. Šéf českých muslimů Alrawi: Učte děti nenávidět nevěřící a bijte ty které se nechtějí modlit [online]. Osacr.cz, 2013-06-16 [cit. 2013-08-06]. Dostupné online. 
 10. Slávek. Tisková zpráva: Ateisté podávají trestní oznámení na předsedu českých muslimů [online]. Osacr.cz, 2013-06-25 [cit. 2013-08-06]. Dostupné online. 
 11. ČTK. Za kázání poslali žalobci policii na lídra českých muslimů. Týden.cz [online]. 2013-09-04 [cit. 2015-11-29]. Dostupné online. 
 12. Echo24. Taxikář mě odmítl. Bál se, že se odpálím, říká šéf českých muslimů. Echo24 [online]. 2015-11-27 [cit. 2015-11-29]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • MELICHÁREK, Tomáš. Islám v Brně: Muslimská komunita očima médií a Brňanů. Brno: Lukáš Lhoťan v Pstružích, 2011. ISBN 978-80-904932-0-9. 
 • MELICHÁREK, Tomáš. Brněnská mešita a muslimská obec očima Brňanů. Brno, 2009. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Filozofická fakulta – Ústav religionistiky. Vedoucí práce Bronislav Ostřanský. Dostupné online.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]