Brněnská kostnice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Brněnská kostnice
Mesto Brno - Kostnice pod kostelem sv. Jakuba 1.jpg
Údaje o muzeu
StátČeskoČesko Česko
AdresaJakubské náměstí, Brno
ZakladatelTIC Brno
Pojmenováno poBrno
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brněnská kostnice se nachází pod Jakubským náměstím v katastrálním území Město Brno, z větší části přímo pod kostelem svatého Jakuba.

V minulosti se na tomto místě nacházel hřbitov, z kapacitních důvodů však vznikla kostnice. Do této kostnice byly také přeneseny ostatky zesnulých ze zrušeného hřbitova na brněnském Petrově. Když byl hřbitov koncem 18. století zrušen, kostnice byla uzavřena a na dlouho zapomenuta. Znovu objevena byla až v roce 2001 při archeologickém průzkumu náměstí. Podle Aleše Svobody, „objevitele“ kostnice, se v ní nachází až 50 tisíc kosterních pozůstatků. Po pařížských katakombách je tak druhou největší kostnicí v Evropě.[1]

V roce 2008 město Brno uzavřelo se svatojakubskou farností smlouvu, podle které bude kostnice do roku 2026 v pronájmu Brna za korunu ročně, přičemž byla zpřístupněna veřejnosti v průběhu června 2012.[2][3] Vchod do kostnice je přímo z náměstí, do jejího otevření jako vchod sloužil provizorní poklop z chodníku náměstí s následným sestupem po žebříku.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Podzemí moravské metropole skrývá druhou největší kostnici v Evropě [online]. Český rozhlas [cit. 2010-03-25]. Dostupné online. 
  2. SUŠANKA, Filip. Brno zpřístupní kostnici turistům. Pod svatým Jakubem [online]. Brněnský deník, 2008-8-12 [cit. 2010-03-25]. Dostupné online. 
  3. Brno má druhou největší kostnici v Evropě[nedostupný zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]