Brložec (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brložec
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Sloh barokní
Výstavba 15. století (tvrz)
Přestavba 1788 (zámek)
Zánik 1984
Stavebník neznámý
Další majitelé Račínové z Račína, páni z Vřesovic, Lauenburkové
Poloha
Adresa Brložec, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Brložec (zámek)
Brložec (zámek)
Brložec (zámek), Česko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brložec je zaniklý zámek, který stával v obci Brložec nedaleko Toužimi.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Brložec je poprvé zmiňován roku 1358, roku 1378 jej odkoupil Bořek z Rýzmburka a připojil k Bečovu. V 15. století obec vlastnili Račínové z Račína a právě za nich byla vystavěna tvrz, která předcházela zámku. Do roku 1623 sloužila jako sídlo šlechty, poté bylo panství zkonfiskováno a nový majitelé tvrz využívali k hospodářským účelům. Po Bílé hoře panství získal Vilém z Vřesovic, ale už roku 1625 jej prodává Lauenburkům a je připojeno k Toužimi. V roce 1788 nechala bádenská markraběnka Marie Alžběta Eleonora postavit na místě tvrze barokní zámek. Ten sloužil jako jedno z jejích sídel. Po roce 1945 zde byly hlavně byty a zámek chátral. Koncem 70. let zasáhl zámek požár a ten byl kolem roku 1984 zbořen.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jednalo se patrovou budovu obdélníkového půdorysu, přičemž střední, zvýšená, část byla zakončena mansardovou střechou a dvě boční křídla byla zakončena valbovou střechou. V některých prostorách v přízemí se zachovaly zbytky po tvrzi s valenými a křížovými klenbami.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • MUSIL, František; PLAČEK, Miroslav; ÚLOVEC, Jiří. Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska po roce 1945. Praha: Libri, 2005. 416 s. ISBN 80-7277-285-6. Kapitola Brložec, s. 33–34. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]