Britská unie fašistů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Britská unie fašistů
Logo
Datum založení 1. října 1932
Datum rozpuštění 1940
Předseda Oswald Mosley
Sídlo Londýn, Spojené království

Britská unie fašistů (někdy Britský svaz fašistů, anglicky British Union of Fascists, BUF) byla v letech 1932–1940 fašistická strana ve Velké Británii.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Organizaci založil roku 1932 dříve labouristický politik Oswald Mosley; inspiroval se přitom politikou Benita Mussoliniho, který se stal jeho politickým vzorem. Zpočátku měla jeho strana poměrně značný úspěch, podporoval ji deník Daily Mail a získala několik prominentních členů, jako byli spisovatel Henry Williamson a vojenský teoretik John Frederick Charles Fuller. Podle vlastních údajů dosáhla až 50 tisíc členů.

Po vzoru italských fašistů strana zavedla „černokošiláče“, bojůvky v černých košilích, a po vzoru nacistů se stranická hymna zpívala na melodii Horst-Wessel-Lied. Politika strany se však rychle radikalizovala směrem k antisemitismu a násilným projevům, čímž ztratila sympatie střední třídy. K roku 1936 zbylo Mosleymu jen asi 8000 členů. Téhož roku Hitlerův obdivovatel William Joyce prosadil změnu názvu na British Union of Fascists and National Socialists (Britská unie fašistů a národních socialistů).

Po vypuknutí druhé světové války byla strana zakázána (1940) a její vůdcové internováni.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]