Britská dlouhosrstá kočka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Britská dlouhosrstá kočka
Britská dlouhosrstá kočka - modrá bicolor
Britská dlouhosrstá kočka - modrá bicolor
Základní informace
Země původu Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Využití kočka domácnosti
Tělesná charakteristika
Typ srsti dlouhá

Britská dlouhosrstá kočka, Britannica je dlouhosrstá varianta Britské krátkosrsté kočky.

Ve světě znají britské dlouhosrsté kočky pod různými jmény - v Evropě se někdy používá označení "Britannica", v Americe "Lowlander", u nás jednoduše "britská dlouhosrstá kočka". Od října 2017 se toto plemeno dočkalo plného uznání i u v Česku nejrozšířenější organizace FIFe (s kódem BLH). V České republice je zatím toto plemeno velmi vzácné a věnuje se mu jen hrstka chovatelských stanic.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Původ dlouhé srsti u Britské dlouhosrsté kočky je způsoben v minulosti křížením Britské a Perské kočky, z důvodu kvalitnější srsti. Občas se do vrhu narodí dlouhosrstá varianta Britské krátkosrsté kočky, přestože jsou oba rodiče krátkosrstí.

Charakter[editovat | editovat zdroj]

Britská dlouhosrstá kočka je milé a přítulné povahy. Jako koťata jsou velice hravá, zvídavá a hyperaktivní. Čím je kočka starší, tím se stává klidnější - až na vzácné případy. Také se jedná o velice inteligentní kočky.

Délka života[editovat | editovat zdroj]

Průměrná délka života Britské kočky se pohybuje okolo 15 let a výše. Pokud se u ní však objeví některé z onemocnění, která jsou způsobena šlechtěním, může být délka života kočky kratší. Tato onemocnění jsou dána geneticky a jsou tak dědičná. Z tohoto důvodu je lepší této situaci předejít a raději neotálet s návštěvou veterináře, aby nedošlo k předčasnému úmrtí kočky.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]