Přeskočit na obsah

Britská Jihoafrická společnost

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Britská Jihoafrická společnost
Logo
Logo
Základní údaje
Datum založení1889
Datum zániku1965
PředchůdceMatabele kingdom
NástupceRepublika Rhodesie
ZakladateléCecil Rhodes
Alfred Beit
Adresa sídlaLondýn, Spojené království
Charakteristika firmy
Oblast činnostiobchod, těžba a kolonialismus
Mateřská společnostCharterland and General Exploration and Finance
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vlajka britské Jihoafrické společnosti za Cecila Rhoda
Znak britské Jihoafrické společnosti
Britská děla v druhé búrské válce
„Z Káhiry do Kapského města“ – podle Cecila Rhoda

Britská Jihoafrická společnost (anglicky British South Africa Company) byla britská výsadní obchodní společnost, založená roku 1889 výsadní královskou listinou, největším představitelem britského imperialismu 19. století, Cecilem Rhodem sloučením společností Central Search Association a Exploring Company Ltd. Struktura britské Jihoafrické společnosti byla vybudována po vzoru britské Východoindické společnosti a Cecil Rhodes doufal, že tak bude moci kolonizovat a ekonomicky využívat oblast centrální a jižní Afriky. V čele společnosti usedl, kromě samotného Cecila Rhodese také James Hamilton, druhý vévoda z Abercornu a finančník Albert Beit.

Obchod[editovat | editovat zdroj]

Cecil Rhodes

Společnost byla zplnomocněna pro obchod s lokálními africkými vládci, jako například král Lobengula Kumalo, provozovat banky, přidělovat, spravovat a roztřiďovat území v Africe a mít své vlastní policejní složky - Britskou jihoafrickou policii. Na oplátku Společnost souhlasila, že na Společností kontrolovaných území bude respektovat místní africké právo a pro provozování volného obchodu také místní náboženství. Ale Cecil Rhodes a další osadníci, kteří představovali britskou Jihoafrickou společnost vytvořili své vlastní zákony, čímž původní africké právo zcela přehlíželi, spoléhaje se při prosazování svých zájmů také na dělostřelectvo.

Zabezpečení britské Jihoafrické společnosti[editovat | editovat zdroj]

Britská Jihoafrická společnost zrekrutovala svou vlastní armádu, zaútočila a porazila domorodce v bitvě na severu od řeky Limpopo. Tento konflikt je znám jako první matabelská válka. Britové zde vůbec poprvé v bojovém terénu použili nový kulomet Maxim (pět kulometů Maxim na pět tisíc mrtvých nepřátel). Společnost dobyla, a následná tři desetiletí spravovala území, které nazývala Zambezia, a později Rhodesia a v dnešní době se na tomto území rozkládají státy Zambie a Zimbabwe.

Politika[editovat | editovat zdroj]

V roce 1914 byla obnovena královská vláda na územím Společnosti, avšak jen za podmínky, že osadníkům v Rhodesii budou zvětšena jejich politická práva. V roce 1922 britská Jihoafrická společnost začala vyjednávat s vládou Jihoafrické unie, která měla veliký zájem na převzetí území držené Společností. Tento plán ovšem ztroskotal, neboť osadníci neodhlasovali své začlenění do Jihoafrické unie. O rok později Britové zvolili neobnovení smlouvy s britskou Jihoafrickou společností a místo toho souhlasili s „autonomním“ koloniálním statusem kolonie Jižní Rhodesie (dnešní Zimbabwe) a statusem protektorátu Severní Rhodesie (dnešní Zambie).

Zisky[editovat | editovat zdroj]

Britská Jihoafrická společnost nedokázala mít takové zisky, aby byla schopna vyplatit podíly svým akcionářům poté, co v roce 1923 ztratila přímou správu nad Rhodesií. O deset let později prodala svá práva na minerální průzkum v oblasti jižně od řeky Zambezi jihorhodesijské vládě. Avšak tato práva Společnosti zůstala pro oblast v Severní Rhodesii, stejně jako velký zájem v oblasti důlního průmyslu, železnic, nemovitostech a zemědělství napříč jižní Afrikou.

Sloučení Společnosti[editovat | editovat zdroj]

V roce 1964 byla britská Jihoafrická společnost donucena předat svá těžební práva do rukou vlády Zambie a následujícího roku se britská Jihoafrická společnost sloučila s Central Mining & Investment Corporation Ltd a The Consolidated Mines Selection Company Ltd a vznikla tak těžební a industriální společnost známá jako Charter Consolidated Ltd, ze které téměř jednu třetinu akcií vlastnila důlní společnost Anglo American PLC.

Známka britské Jihoafrické společnosti z roku 1894

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku British South Africa Company na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Rasmussen, R. K., & Rubert, S. C., 1990. A Historical Dictionary of Zimbabwe, Scarecrow Press, Inc., Metuchen, NJ, United States of America.
  • Scouting on Two Continents, by Major Frederick Russell Burnham, D.S.O. LC call number: DT775 .B8 1926. (1926)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]