Brita Sofia Hesselius

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brita Sofia Hesselius
Narození12. června 1801
Alster
Úmrtí25. července 1866 (ve věku 65 let)
Menton
Povolánífotografka
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Brita Sofia Hesselius (18011866) byla švédská fotografka a daguerrotypistka. Patřila mezi první profesionální fotografky ve své zemi.[1]

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Hesselius se narodila ve farnosti Alster v obci Karlstad jako dcera státního inspektora Olofa Hesseliuse, a Anny Katariny Romanové. Od roku 1845 do roku 1853 vedla dívčí školu v Karlstadu. Souběžně působila ve fotografickém studiu daguerrotypie. Jako taková byla první profesionální fotografkou ve své zemi: před Hedvigou Söderström, první fotografkou, která v roce 1857 otevřela studio ve Stockholmu, o které se dlouho věřilo, že je první,[2] a před Marií Kinnbergovou, která fotografovala jako asistentka a studentka Bendixena a Adolpha Meyera v Göteborgu v roce 1851.[2]

Hesselius byla jednou z prvních profesionálních fotografek ve Švédsku vůbec, ale několik let poté, co v roce 1841 Johan Adolf Sevén otevřel první fotografické studio ve Švédsku, a jedna z prvních profesionálních fotografek na světě, aktivní pouze krátce po německé fotografce Bertě Wehnert-Beckmannové.

Hesselius také malovala portréty olejovými barvami. V roce 1853 přestěhovala svůj ateliér a školu do Stockholmu. Nakonec se usadila ve Francii, kde zemřela v Mentonu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Brita Sofia Hesselius na anglické Wikipedii.

  1. Värmland förr och nu 1984. Karlstad framför kameran. Bromander, Carl Wilhelm: Från dagerrotypi till kamerakonst. Ett yrkes åttioårshistoria i Karlstad.
  2. a b Dahlman, Eva: Kvinnliga pionjärer, osynliga i fotohistorien (1993)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]