Briketování

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Briketování je lisování drceného sypkého materiálu (většinou uhlí, odpadu nebo biomasy) pod tlakem tzv. briketovacího lisu. Lisuje se buď jen tlakem bez příměsí anebo s organickými lepidly. Finální produkt, brikety, jsou pak určeny ke spálení.

Briketování uhlí[editovat | editovat zdroj]

Jediné uhlí v ČR vhodné pro briketování je sokolovské z lomu Jiří a Družba. Briketování uhlí se provádí jen za optimálního nízkého podílu popela ve spáleném uhlí a síry.

Briketování odpadu[editovat | editovat zdroj]

Technologie briketování využívá mechanických a chemických vlastností materiálů, které se použitím vysokotlakého lisování zhutňují do kompaktních tvarů bez přídavku pojiva. Pro vytvoření vazby mezi jednotlivými částicemi briketovaného materiálu se využívají určité pryskyřice obsažené v materiálu, například při lisování dřeva se uvolňuje lignin, který se působením vysokého tlaku uvolní z buněčných struktur materiálu a spojí tak jednotlivé částice do kompaktní brikety. Jiné materiály, např. litinové špony nebo papír, působením tlaku nad mezí pevnosti mění svůj tvar a mechanickým zaklíněním jednotlivých částic vytváří kompaktní briketu.

V České republice se tato technologie používá ve velkém rozsahu již více než 20 let. Odpad se používá nejen ke spalování, ale také pro levnější transport a skladování a u kovových odpadů pro úsporu základní suroviny ve slévárnách a úsporu chladících olejů, obsažených v třískách z obrábění.

Materiály pro briketování spalitelných odpadů:

Materiály pro briketování kovových odpadů: