Brigáda socialistické práce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kolektiv Brigády socialistické práce na pracovišti

Brigáda socialistické práce (zkratka BSP) byla formou socialistického soutěžení a socialistické pracovní iniciativy za komunistického Československa.

Vznik a ideologie[editovat | editovat zdroj]

Myšlenka vzniku BSP přišla ze SSSR, kde v roce 1958 vznikl první pracovní kolektiv soutěžící o titul Brigáda komunistické práce. V ČSSR se soutěžení o titul BSP plně rozvinulo až v dobách normalizace.

Dle tehdejší terminologie bylo hnutí BSP „nejvyšší formou socialistického soutěžení. Plnilo náročné úkoly při soc. výstavbě, upevňovalo soc. výrobní vztahy a zvyšovalo kulturní úroveň pracujících. Pomáhalo i při intenzifikaci národního hospodářství, rozvoji vědy, techniky, kvality a efektivnosti práce, a nabádalo členy hledat ještě účinnější formy a metody práce pro společnost.“[1]

Masovost[editovat | editovat zdroj]

Roku 1984 bylo v tomto hnutí zapojeno na 200 tisíc kolektivů, ve kterých působilo přes 2,7 milionu pracujících, především dělníků.

Forma soutěžení[editovat | editovat zdroj]

Bronzový odznak člena BSP

Dělníci na jednotlivých dílnách (kancelářích) se vyhlásili kolektivem, který soutěží o titul BSP. Pak probíhalo tzv. hodnocení, které bylo veskrze formální. Za 1–2 roky byla tato dílna vyhlášena jako kolektiv, nesoucí hrdé jméno Brigáda socialistické práce. Zároveň se stali držiteli bronzového odznaku. Potom soutěžili o stříbrný a zlatý odznak.

Vše probíhalo formou drobných výhod pro členy brigád. Někdy vyšším ohodnocováním, jindy lepší možností využívat rekreační objekty podniku.

Další formy soutěžení[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]