Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

„Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116“ (podle rodičů má být vyslovováno „albin“) mělo být rodné jméno, které se pokusili dát švédský podnikatel Lasse Diding a Elizabeth Hallinová svému společnému synovi[1]květnu roku 1996.

Průběh protestu[editovat | editovat zdroj]

Rodiče Elizabeth Hallinová a Lasse Diding se rozhodli neregistrovat oficiálně jméno svého dítěte (narozeného roku 1991) jako protest proti specifickým švédským zákonům o pojmenovávání dětí. Ty vyžadují odmítnutí zápisu jména, které může být považováno za urážlivé či nevhodné.

Halmstadský soud (na jihu Švédska) rodičům udělil pokutu v hodnotě 5 000 švédských korun, neboť nesplnili povinnost registrovat jméno dítěte do jeho pátých narozenin. Jako reakci na soudní rozhodnutí se rodiče rozhodli pro registraci jména o 43 znacích včetně 5 číslic a tvrdili, že se jedná o „významný a expresionistický vývoj, který považujeme za umělecký výtvor“. Podle rodičů mělo být jméno chápáno ve smyslu patafyziky. Soudní dvůr však toto jméno odmítl a trval na pokutě. Proto se rodiče pokusili změnit pravopis jména na „A“, ale soud znovu žádost zamítl.[2]

Na třetí pokus se rodiče rozhodli syna pojmenovat „Albina“, s čímž na matrice souhlasili.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Baby named Metallica rocks Sweden. BBC News [online]. Rev. 2007-04-04 [cit. 2007-12-31]. Dostupné online. (anglicky)
  2. a b Křestní jméno: Záludná pomsta na nevinném dítěti?. Žena.cz [online]. 2012-1-14. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]