Breyten Breytenbach

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Breyten Breytenbach
Narození16. září 1939 (84 let)
Bonnievale
Alma materUniverzita v Kapském Městě
Michaelis School of Fine Art
Povoláníbásník, spisovatel, malíř, esejista a litograf
ZaměstnavatelUniverzita v Kapském Městě
OceněníReina Prinsen Geerligsprijs (1968)
Lucy B. en C.W. van der Hoogt award (1972)
Cena Extra (1982)
Knižní cena Anisfieldové Wolfové (1985)
Alan Paton Award (1994)
… více na Wikidatech
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Breyten Breytenbach (* 16. září 1939, Bonnievale) je jihoafricko-francouzský básník. Verše píše v afrikánštině a angličtině.

Jeho předci byli mezi prvními bílými osadníky v Jižní Africe, usadili se zde v 17. století.[1] Studoval anglojazyčnou univerzitu v Kapském Městě, ale studia nedokončil a začal cestovat po Evropě. Nejvíce času strávil v Paříži, kde žil od roku 1961 trvale. Právě tam v roce 1964 napsal svou první básnickou sbírku v afrikánštině (Die ysterkoei moet sweet). Jeho knihy měly v JAR dobrý ohlas, byl i oceněn, ale ceny si nemohl přijet převzít, protože chtěl přijet i se svou vietnamskou manželkou, což odporovalo rasovým zákonům. V roce 1973 se ale nakonec do JAR vrátil. Za kritiku apartheidu (rasové segregace) byl však zatčen (oficiálním zdůvodněním bylo obvinění z terorismu) a v letech 1975–82 byl vězněn. I ve vězení psal poezii. Po propuštění se vrátil do Francie, kde nakonec získal i francouzské občanství. Bestsellerem se stala jeho kniha The True Confessions of an Albino Terrorist, již vydal roku 1984 a v níž popisoval svou zkušenost se zatčením a vězněním.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Breyten Breytenbach | Encyclopedia.com. www.encyclopedia.com [online]. [cit. 2019-05-10]. Dostupné online. 
  2. Breyten Breytenbach | Biography, Books, & Facts. Encyclopedia Britannica [online]. [cit. 2019-05-10]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]