Breatharianismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Breatharianismus nebo také inedia (anglicky breathe = dýchati, latinsky inedia = půst) je názorový směr, podle kterého není pro lidský život nutné jíst a v některých případech ani pít.[1][2] Podle breatharianismu, který vychází z tradičního indického lékařství Ájurvédy, mají lidé schopnost přežívat pouze z prány, či podle jiných odnoží ze slunečního záření.[3] Pojem inedia označuje tento směr v křesťanství, říká, že není třeba jíst a pít nic jiného než eucharistii.

Vědecká komunita považuje breatharianismus za pseudovědu odporující poznatkům biologie, chemie a fyziky.[4] Byly zdokumentovány případy přívrženců těchto praktik, kteří na následky hladovění či dehydratace zemřeli.[5][6]

Představitelé[editovat | editovat zdroj]

Mezi představitele breatharianismu často bývají jeho zastánci zařazováni i křesťanští mystici, jako např. Terezie Neumannová, Anděla z Foligna, Mikuláš z Flüe nebo Marta Robinová, kteří někdy i desítky let žili bez jakékoliv hmotné potravy a nápoje. Jedná se však o hrubé metodologické pochybení[7], neboť žádná z těchto osobností se nikdy neodkazuje na nějakou všudepřítomnou neosobní energii, ze které by bylo možné za pomocí nějaké metody čerpat energii, ale vždy vypovídají o ničím nezaskoužené milosti, kterou obdrželi nečekaně od Boha, zejména ve spojení s přijímáním křesťanské svátosti eucharistie. Právě eucharistii považují tyto křesťanské osobnosti za zdroj své veškeré životní síly a existence a právě eucharistie této mystické inédii křesťanských mystiků vždy předchází, jak samy dosvědčují. Tato skutečnost vždy byla ve své době, nakolik to bylo tehdy možné, podrobována přísnému zkoumání církve i lékařů (např. Terezie Neumannová, Mikuláš z Flüe ad.).

Výraznou představitelkou je Australanka známá jako Jasmuheen, vlastním jménem Ellen Greveová. Tvrdí, že získává veškeré potřebné živiny z prány, Božího světla, univerzální životní síly. V její knize Living on light, se doporučuje 21 denní program, který zastaví stárnutí a umožní dosáhnout nesmrtelnosti.

Breathariáni existují i v USA, kde dokonce existuje i Breathariánský institut, který vede Wiley Brooks.

Mezi české osobnosti spojené s breathariánstvím patří Igor Chaun či Petr Tichý.[8]

Skeptické hodnocení breatharianismu[editovat | editovat zdroj]

Na krátkodobý půst jsou mezi lékaři názory rozdílné, představy o vyčištění těla od „strusky“, jedovatých látek půstem ze střeva nebo o zlepšení imunity nebyly prokázány, ale jako motivační úvod do redukčních metod u obézních se půst doporučuje [zdroj?]. Dlouhodobý půst může tělo jen poškodit a představy breathariánů o možnosti existovat bez potravy a pití jsou nebezpečným nesmyslem, jak ukazují případy úmrtí (podle informace francouzského breathariána Henriho Monforta se jednalo o zemřelé, kteří při nalezení jejich ostatků měli při sobě literaturu zabývající se brethariánstvím – jejich smrt nebyla zapříčiněna praktikováním brethariánství). U Greveové ostatně novináři našli plnou spíž jídla. Breatharianismus je jen výnosné šarlatánství, protože naivita lidí je nezměrná a vždy se najdou lidé, kteří kupují knihy a platí drahé kurzy breathariánských guruů. Dýchání lze v oblasti pseudomedicíny využít i jiným způsobem, jak ukazuje „dýchání léčebné“ a také holotropní dýchání českého autora Stanislava Grofa.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HEŘT, Jiří. Stručný výkladový slovník českých skeptiků [online]. Český klub skeptiků Sisyfos [cit. 2020-07-01]. Dostupné online. 
  2. Can humans survive on air alone?. HowStuffWorks [online]. 2007-07-10 [cit. 2020-07-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Breathariáni | 12. 4. 2012. Britské listy [online]. 2012-04-12 [cit. 2020-07-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Can humans survive on air alone?. HowStuffWorks [online]. 2007-07-10 [cit. 2020-07-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. BBC News | Scotland | Woman 'starved herself to death'. news.bbc.co.uk [online]. [cit. 2020-07-02]. Dostupné online. 
  6. Three deaths linked to 'living on air' cult. www.culteducation.com [online]. [cit. 2020-07-02]. Dostupné online. 
  7. DREXLER, Lukáš. Jsou křesťanští mystici breathariáni? | Theofil - Bůh, křesťanství, duchovní život. revue.theofil.cz [online]. 2022-08-21 [cit. 2022-09-13]. Dostupné online. 
  8. Přední český breatharián pod palbou kritiky : Dingir, 7. 7. 2022