Přeskočit na obsah

Brazilská kuchyně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Feijoada s rýží
Pão de queijo, káva a lahev s cachaçou
Acarajé
Coxinha
Vatapá
Pastel

Brazilská kuchyně (portugalsky: Culinária do Brasil) je velmi rozmanitá. Prolínají se v ní vlivy evropské kuchyně, africké kuchyně, tradiční kuchyně domorodých Indiánů, ale i asijské kuchyně (především japonské).

Mezi tradiční suroviny používané brazilskými Indiány před příchodem Evropanů patří například kešu ořechy, maniok, guarana, açaí a cumaru. Evropská kuchyně (především portugalská, italská, španělská, německá, polská a švýcarská) pak přinesla do brazilské kuchyně suroviny jako víno, listová zelenina nebo mléčné výrobky. Mezi další suroviny používané v brazilské kuchyni patří tropické ovoce, arašídy, batáty, maso, ryby, mořské plody, fazole, rajčata, chilli nebo palmový olej.

Národním jídlem Brazílie je feijoada, dušené fazole s masem a uzeninou. Národním nápojem je káva. Kromě tradičních brazilských pokrmů je v Brazílii běžná například pizza (z italské kuchyně), klobásy (z německé kuchyně) nebo sushi (z japonské kuchyně).[1]

Příklady brazilských pokrmů

[editovat | editovat zdroj]

Příklady brazilských pokrmů:[1][2]

Příklady brazilských nápojů

[editovat | editovat zdroj]

Příklady brazilských nápojů:[1][2]

Regionální kuchyně

[editovat | editovat zdroj]
  • Kuchyně jihovýchodní Brazílie (oblast měst Rio de Janeiro a São Paulo) je známá pro svou feijoadu. Jídla jsou v této oblasti poměrně výrazná. Mezi další typické pokrmy pro jihovýchodní Brazílii patří molho pardo (kuře nakládané v krvi) nebo pastel (plněná smažená taštička). Specialitou São Paula je virado, pokrm z vajec, maniokové mouky, párků a fazolí.[1]
    Caipirinha
  • Kuchyně severní Brazílie a Amazonie vychází z kuchyně domorodých Indiánů. Hojně používá tucupi (omáčku z divokého manioku) nebo tropické ovoce.
  • Mezi typické pokrm kuchyně brazilského středozápadu patří smažené taštičky plněné rýží nebo galinhada (kuře vařené s rýží)
  • Kuchyně severovýchodní Brazílie byla silně ovlivněná africkou kuchyní (především z oblasti západní Afriky). Mezi nejrozšířenější pokrmy v tomto regionu patří acarajé nebo vatapá.
  • Kuchyně jižní Brazílie byla nejvíce ovlivněna německou kuchyní, je také poměrně blízká argentinské a uruguayské kuchyni. Hojně se zde používá maso (vepřové, hovězí), které se často griluje (churrasco). Populární je v tomto regionu také maté.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Brazilian cuisine na anglické Wikipedii.

  1. a b c d Brazilská kuchyně – nejznámější jídla, pití a jejich ceny. Cestolino.cz [online]. [cit. 2020-04-24]. Dostupné online. 
  2. a b World Travel Guide [online]. [cit. 2020-04-24]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]