Bratři Tavianiové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bratři Tavianiové
Taviani brothers Cannes 2015.jpg
OceněníŘád zásluh o Italskou republiku
Kinema Junpo
Mar del Plata Film Festival
Nastro d'Argento for Best Screenplay
Nastro d'Argento for Best Director
Hochi Film Award
Montreal World Film Festival
… více na Wikidatech
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Paolo Taviani (* 8. listopadu 1931 San Miniato) a Vittorio Taviani (20. září 1929 San Miniato15. dubna 2018 Řím) jsou italští bratři, kteří vytvořili dvojici filmových režisérů a scenáristů.[1] Získali čestný doktorát Univerzity v Pise a Řád zásluh o Italskou republiku.

V roce 1954 natočili svůj první dokument San Miniano, červenec 1944. Spolupracovali s Valentinem Orsinim a Jorisem Ivensem. V roce 1967 natočili první samostatný film Podvratníci, v němž reagovali na smrt Palmira Togliattiho. Podle předlohy Lva Nikolajeviče Tolstého vznikl film Svatý Michal měl kohouta. Do období restaurace Bourbonů je zasazen film Alonzanfán s Marcellem Mastroiannim v hlavní roli. Film Padre padrone vznikl podle autobiografie jazykovědce Gavina Leddy a získal Zlatou palmu v Cannes. Za válečné drama Noc svatého Vavřince získali v roce 1983 Globo d'oro a Donatellova Davida. Sicilský venkov zobrazili ve filmu Kaos podle povídek Luigiho Pirandella.[2] Komedie Dobrý den, Babylónie je poctou D. W. Griffithovi a dalším průkopníkům kinematografie. Do období napoleonských válek je zasazen film Florén a zfilmovali také knihu Johanna Wolfganga von Goethe Spříznění volbou s Isabelle Huppertovou v hlavní roli. Podle Tolstého vznikl také film Vzkříšení, oceněný na festivalu v Moskvě. Skřivánčí dvůr se zabývá námětem arménské genocidy. Představení Julia Caesara zahrané trestanci ve věznici Rebibbia zachytili ve filmu Caesar musí zemřít, který získal v roce 2012 hlavní cenu na Berlinale.[3] Adaptací klasiky je také Úžasný Bocaccio (2015) na motivy Dekameronu, v němž hrají Paola Cortellesi a Lello Arena.[4] Jejich posledním společným filmem byla v roce 2017 Soukromá záležitost podle románu Beppeho Fenoglia z druhé světové války.

Kostýmy k jejich filmům navrhovala Paolova manželka Lina Nerli Taviani.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zemřel klasik italské kinematografie Vittorio Taviani. TÝDEN.cz [online]. 2018-04-15 [cit. 2021-06-29]. Dostupné online. 
  2. https://www.ceskatelevize.cz/porady/36165-kaos/29338140165/
  3. Caesar musí zemřít: recenze filmu. AVmania.zive.cz [online]. [cit. 2021-06-29]. Dostupné online. 
  4. Leporelo vytříbených ilustrací. www.radioservis-as.cz [online]. [cit. 2021-06-29]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]