Bratříkovice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Verze k tisku již není podporovaná a může obsahovat chyby s vykreslováním. Aktualizujte si prosím záložky ve svém prohlížeči a použijte prosím zabudovanou funkci prohlížeče pro tisknutí.
Tento článek je o obci na Opavsku. O části obce Nechvalice pojednává článek Bratříkovice (Nechvalice).
Bratříkovice
stavba lidové architektury, v pozadí kostelík Panny Marie
stavba lidové architektury, v pozadí kostelík Panny Marie
Lokalita
Status obec
LAU 2 (obec) CZ0805 553107
Pověřená obec a obec s rozšířenou působností Opava
Okres (LAU 1) Opava (CZ0805)
Kraj (NUTS 3) Moravskoslezský (CZ080)
Historická země Slezsko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 154 (2020)[1]
Rozloha 3,73 km²
Katastrální území Bratříkovice
Nadmořská výška 414 m n. m.
PSČ 747 52
Počet částí obce 1
Počet k. ú. 1
Počet ZSJ 1
Kontakt
Adresa obecního úřadu Bratříkovice 33
74752 Hlavnice
obec.bratrikovice@quick.cz
Starosta Michal Volkmer
Oficiální web: www.bratrikovice.cz
Bratříkovice
Bratříkovice
Další údaje
Kód části obce 9717
Geodata (OSM) OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Bratříkovice (německy Brättersdorf[2], polsky Bratrzykowice) se nachází v okrese OpavaMoravskoslezském kraji. Žije zde 154[1] obyvatel.

Historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1265. Prvním majitelem byl velehradský klášter (podobně jako mnohé další obce), později ji vlastnili mimo jiné Sedmohradští ze Sedmohradů, kteří v Bratříkovicích sídlili na bývalé rychtě, která se tak stala panským sídlem. Roku 1720 obec vyhořela. Ludovika Barbora z Kuebachu, která tehdy Bratřikovice vlastnila, musela po delší dobu přebývat na statku svého poddaného Launera. Později bylo původní panské sídlo odprodáno a stalo se selským statkem. Obec byla během sedmnáctého století postupně poněmčena a až do roku 1945 převážně německy mluvící a německy úřadující. V létě roku 1945 byly německému obyvatelstvu konfiskovány majetky a nově dosídleny.

Od 1. ledna 1979 do 31. srpna 1990 byla dnešní obec Bratříkovice částí obce Litultovice.

Poloha

Obec Bratříkovice leží v oblasti pohoří Nízký Jeseník, zhruba 7 km jihovýchodně od města Horní Benešov. Na západ a severovýchod od Bratříkovic se rozprostírají lesy; západním směrem od obce je oblast bývalých břidlicových dolů. Severozápadně od obce je břidlicový důl částečně zatopen a je využíván jako rekreační oblast. Vodní plocha slouží jako přírodní koupaliště a v jižní části této lokality je vybudován kemp. Jihovýchodně od obce je na úpatí vrcholku Hlavnice (409 m n. m.) zajímavá technická památka, a to tzv. Raabův větrný mlýn.

V okolí Bratříkovic se rozkládají obce severozápadně Svobodné Heřmanice, západně Staré Heřminovy, jihovýchodním směrem Litultovice a východně Hlavnice. Západně nedaleko obce protéká Heřmanický potok. U východního okraje obce je vybudovaná malá vodní nádrž. Severním směrem se nad obcí zvedá kopec Hůrka (440 m n. m.) a z tohoto vrcholku je pěkný výhled do okolí. Za příznivého počasí lze odtud vidět jihozápadním směrem se rozkládající vodní hladinu přehrad Slezská Harta a Kružberk. Obcí prochází značená lokální cyklistická trasa, východním směrem po této cyklostezce lze dojet do města Opavy. Severozápadním směrem se lze vydat přes Svobodné Heřmanice do obce Životice a odtud severovýchodně do města Krnov. Ze Svobodných Heřmanic se po cyklostezce lze vydat také jihozápadním směrem k vodní nádrži Slezská Harta.

Pamětihodnosti

  • Boží muka na podezdívce mezi dvěma zahradními ploty čp. 83 a 29

Fotogalerie

Reference

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2020. Praha. 30. dubna 2020. Dostupné online. [cit. 2020-05-01]
  2. HOSÁK, Ladislav. Historický místopis země Moravskoslezské. Praha: Academia, 2004. 1144 s. ISBN 80-200-1225-7. S. 779. 

Externí odkazy