Branislav Nušić

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Branislav Nušić
Branislav Nušić 1904.jpg
Narození 8.jul. / 20. října 1864greg.
Bělehrad
Úmrtí 19. ledna 1938 (ve věku 73 let)
Bělehrad
Místo odpočinku Novo groblje
Povolání romanopisec, novinář, dramatik, úředník státní služby, diplomat, spisovatel a 'Dichterjurist'
Národnost Srbové
Alma mater Právnická fakulta univerzity Bělehrad (do 1884)
Podpis Nusic2 potpis.jpg
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Branislav Nušić (srbsky: Бранислав Нушић) (20. říjen 1864 - 19. leden 1938) byl srbský spisovatel, dramatik, esejista, satirik a zakladatel moderní rétoriky. Pracoval také jako novinářdiplomat. Jeho díla, mezi která patří dramata, romány, básně, ale i komedie, se zabývala hlavně lidmi a jejich mnohdy komickými životními zkušenostmi. Jeho komedie, které bavily diváky v různých městech, vynikly v tehdejší jihoslovanské literární i divadelní tvorbě a pronikly i za hranice státu. Některá jeho díla, např. Cesta kolem světa, Dr., nebo Sumnjivo Lice, byla i zfilmována.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Nušić se narodil v Bělehradě a dětství strávil v Smederevu. Vojenskou službu v řadách srbského království strávil ve válce s Bulharskem, která se odehrála v roce 1885. Za svoji kontroverzní báseň „Dva raba“, která byla uveřejněna v novinách „Dnevni list“ byl následně odsouzen ke dvěma letům vězení. Báseň se vysmívala srbskému království, obzvláště pak tehdejší hlavě státu, králi Milanu Obrenovićovi.

V diplomatických řadách sloužil Nušić od roku 1889. Pracoval na ministerstvu zahraničních věcí, později na konzulátě v Bitole, kde se i roku 1893 oženil. Na jihu Srbska i v Makedonii strávil celkem deset let života. Jeho poslední službou v této době se stala práce vicekonzula v Prištině.

Roku 1900 získal Nušić funkci sekretáře Ministerstva školství, rychle poté se stal i dramaturgem Národního divadla v Bělehradě. Roku 1904 pak rovněž působil v divadle v Novém Sadě. Roku 1905 přesídlil zpět do srbské metropole kde se zabýval novinářstvím, psal pod pseudonymem Ben Akiba.

Znovu se vrátil k diplomatické práci v Bitole roku 1912 jako státní úředník. Roku 1913 přispěl k založení divadla ve Skopje. V tomto městě pak žil ještě do roku 1915; nedlouho po začátku první světové války odešel do Itálie, ŠvýcarskaFrancie, kde žil až do konce tohoto konfliktu.

Po válce pracoval na uměleckém oddělení ministerstva školství v Bělehradě, kde zůstal až do roku 1923. Poté se stal pracovníkem Národního divadla v Sarajevu, odkud se roku 1927 vrátil do Bělehradu. 10. února 1933 byl vybrán za řádného člena Srbské královské akademie. Zemřel 19. ledna 1938.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Branislav Nušić na srbské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]