Bradavičník jávský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxBradavičník jávský
alternativní popis obrázku chybí
Kresba hada
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída plazi (Reptilia)
Řád šupinatí (Squamata)
Podřád hadi (Serpentes)
Čeleď bradavičníkovití (Acrochordidae)
Rod bradavičník (Acrochordus)
Binomické jméno
Acrochordus javanicus
Hornstedt, 1787
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bradavičník jávský (Acrochordus javanicus) je největší zástupce čeledi bradavičníkovitých. Je to vodní had, který jen zřídka leze na souš.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Bradavičník jávský dorůstá délky až 250 centimetrů. Má drobné šupiny, které se nepřekrývají a jsou poměrně drsné. Jejich kůže je poměrně volná, což v kombinaci s drsnými šupinami pomáhá při lovu ryb, kterými se bradavičník živí. Had může dosáhnout hmotnosti až 10 kilogramů. Jejich zbarvení je různorodé, od odstínů hnědé až po béžové s nepravidelnými skvrnami. Břicho mají světlejší. Má poměrně krátkou hlavu a nevýrazný krk. Oči jsou postavené spíše nahoře, aby mohl být ponořený a vidět nad hladinu. Jejich čelisti nejsou srostlé, mezičelist však není ozubená. Dolní čelist je pevná.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Tito hadi se vyskytují v jižní Indii, Číně, Indonésii (ostrovy Sumatra, Jáva a Borneo), Vietnamu, Kambodži, Myanmaru, Thajsku, Malajsii, Singapuru až po Šalamounovy ostrovy. Obývá ústí řek a brakické vody, občas je však chycen i v moři. Sladké vodě se nevyhýbá a proniká i proti proudu řek a potoků a vyskytuje se i v několika jezerech v oblasti.

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Bradavičník jávský je skutečně vodní had, který na břeh vystupuje jen zřídka. Samice rodí živá mláďata, která však žijí na souši. Jejich počet může dosáhnout až 50 kusů, většinou však jen 30. Navíc se páří jen jednou za 3 až 8 let, což způsobuje, že se tito hadi stávají stále ohroženějšími. Jejich stravu tvoří především ryby, proto mají dlouhé a ostré zuby, které dokáží způsobit nepříjemné zranění, ač nejsou jedovatí. Navíc to jsou poměrně agresivní a silní hadi. Při lovu se ocasem přidržují vodního rostlinstva a splývají s proudem vody. Podobným způsobem i odpočívají. Pod vodou vydrží až půl hodiny na jedno nadechnutí, na které jim stačí pouhých 10 sekund. Aktivní jsou hlavně v noci. V zajetí se rozmnožuje velice zřídka.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN. 5. prosince 2017. Dostupné online. [cit. 2017-12-20]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]