Brány Skeldalu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Brány Skeldalu
VývojářJindřich Rohlík
VydavatelJRC Czech
PlatformyAndroid
Microsoft Windows
DOS
iOS
Datum vydání1. listopadu 1998
Žánrhra na hrdiny
Herní módvideohra pro jednoho hráče
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brány Skeldalu je česká počítačová hra žánru RPG, kterou v roce 1998 vytvořil Jindřich Rohlík (Skeldal). Hra kombinuje 2D a 3D grafiku, lze ji specifikovat jako krokovací dungeon staré školy. Hra byla původně napsána pro MS-DOS a určena pro operační systémy MS-DOS, Windows 95/98/ME. Prodávala se v klasickém krabicovém balení. Později ještě hra vyšla v listopadu 2000, v druhém čísle levné edice PC her zvané GAME4U. Hra byla zdarma vydána 15. ledna 2014 pro Android a iOS. V roce 2016 vyšel v nakladatelství Straky na vrbě první díl celkem čtyřdílné knižní série napsané podle hry, autorem knih je také Jindřich Skeldal. Knihy jsou vydávávány pod autorovým původním jménem Jindřich Rohlík.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Děj hry je zasazen na pradávný ostrov Rovenland, o němž se tvrdí, že na něm pradávní bohové odpočívali po té, co stvořili svět. Díky tomu je země prosycena magií, která tam tryská v té nejryzejší podobě. Na ostrově se však usídlilo 5 mágů, kteří se snaží otevřít bránu do zakázané dimenze Zohar. Na jihu ostrova kvůli tomu postavili věž a tu až po okraj naplnili monstry a příšerami, aby je chránily při provádění rituálu. Mocný rituál však narušuje rovnováhu světa. Úkolem hráče je tyto mágy zničit a na Rovenlandu rovnováhu znovu nastolit.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

  • Wahargem – jeden z 3 hrdinů přivolaných rituálem Krow-Kane. Stojí v čele družiny. Je jmenován až v druhém díle, kde se objevil z hlavních hrdinů jako jediný. Je statečným bojovník.[1]
  • Freghar – učenec, který vycítil nebezpečí z Skeldalu. Jedinou naději jak zachránit Rovenland viděl v rituálu Krow-Kane. Přivedl jím 3 hrdiny, ale sám za to zaplatil životem.[2]
  • Roland – přidá se ke skupině v skřetích jeskyních. Je to zloděj, který však má smysl pro čest. Ve skupině vyniká obratností.
  • Erik – další postava, která se přidá ke skupině. Je představitelem knihovní krysy.
  • Gralt – jedná se o velice mocného čaroděje. Straní se obyvatelům Rovenlandu, ale také se přidá k družině.[3]
  • Nimeth – mocný čaroděj žijící v Bílé Věži. Učil pět mágů, kteří postavili Skeldal. Ti se však proti němu postavili.

Gameplay[editovat | editovat zdroj]

Hráč začíná se skupinkou tří postav, která se postupně rozroste až na postav šest. Souboje probíhají po kolech. Postavy je možno vylepšovat přidáváním bonusových bodů k různým vlastnostem.

Vývoj po vydání hry[editovat | editovat zdroj]

V roce 2002 vyšlo pokračování jménem Brány Skeldalu 2: Pátý učedník. To, přes poměrně kladné recenze,[4] již nedosáhlo takové popularity jako první díl a sklidilo kritiku fanoušků prvního dílu, především kvůli změně žánru.[5]

K vzkříšení prvních Bran Skeldalu došlo v roce 2005, když k ní Ondřej Novák (programátor hry) dopsal zaváděcí program typu Win32 spustitelný pod Windows 2000/XP/Vista, v prosinci téhož roku se hra také objevila na coverDVD časopisu LEVEL již s novým zavaděčem. Hra se v této době též dočkala Editoru map a ikon. Díky tomu vzniklo i několik nových neoficiálních rozšíření z nichž je asi nejznámější dobrodružství Magika a její datadisk Sféra.[zdroj?]

19. prosince 2007 byla hra uvolněna volně ke stažení. 15. ledna 2008 firma Napoleon Games uvolnila zdrojové kódy hry na server sourceforge pod GNU GPL licencí. Od 7. března 2009 je též k dispozici prototyp anglické verze, strojově přeložený google translatorem. Dodnes se čeká, až se někdo překladu ujme a upraví ho.

Na začátku roku 2014 vydalo Napoleon Games verzi pro android a iOS. Předtím založili stránku projektu na stránkách startovac.cz, kde byla požadována částka 180 000 . Na podporu projektu vytvořili hru Skeldal Pexeso. Nakonec se vybralo 187 306 korun, čímž se projekt stal úspěšným. Na motivy hry vznikl čtyřdílný román. Spolu s ním vznikl i román Země bez zákona, jehož hlavním hrdinou je Wahrgem.[6] Všechny tyto knihy byly vydány u nakladatelství Straky na vrbě. Poslední díl tetralogie vyšel v červenci 2021.

Jindřich Rohlík také zmínil možnost vzniku třetího dílu.[7]

Minimální konfigurace pro spuštění hry s win32 zavaděčem:
Počítač PC x86 kompatibilní
min. takt CPU: 350MHz,
128MB RAM (doporučené množství paměti pro běh konkrétního operačního systému)
Operační systém Windows 98/2000/XP/Vista
Microsoft DirectX 9.0c
Zvuková karta kompatibilní s DirectSound8
Klávesnice, nainstalovaný ovladač anglické klávesnice (nemusí být aktivní)
Myš – minimálně dvoutlačítková
Grafická karta podporující 16bitovou HICOLOR hloubku zobrazení

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]