Brány Skeldalu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brány Skeldalu
PlatformyAndroid
Microsoft Windows
DOS
iOS
Datum vydání1. listopadu 1998
ŽánrRPG
Herní módvideohra pro jednoho hráče
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brány Skeldalu je česká počítačová hra žánru RPG, kterou v roce 1998 vytvořil Jindřich Rohlík (Skeldal). Hra kombinuje 2D a 3D grafiku, lze ji specifikovat jako krokovací dungeon staré školy. Hra byla původně napsána pro MS-DOS a určena pro operační systémy MS-DOS, Windows 95/98/ME. Prodávala se v klasickém krabicovém balení. Později ještě hra vyšla v listopadu 2000, v druhém čísle levné edice PC her zvané GAME4U. Hra byla zdarma vydána 15. ledna 2014 pro Android a iOS. V roce 2016 vyšel první díl knižní série napsané podle hry, autorem knih je také J. Rohlík.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Děj hry je zasazen na pradávný ostrov Rovenland, o němž se tvrdí, že na něm pradávní bohové odpočívali po té, co stvořili svět. Díky tomu je země prosycena magií, která tam tryská v té nejryzejší podobě. Na ostrově se však usídlilo 5 mágů, kteří se snaží otevřít bránu do zakázané dimenze Zohar. Na jihu ostrova kvůli tomu postavili věž a tu až po okraj naplnili monstry a příšerami, aby je chránily při provádění rituálu. Mocný rituál však narušuje rovnováhu světa. Úkolem hráče je tyto mágy zničit a na Rovenlandu rovnováhu znovu nastolit.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

  • Wahargem – jeden z 3 hrdinů přivolaných rituálem Krow-Kane. Stojí v čele družiny. Je jmenován až v druhém díle, kde se objevil z hlavních hrdinů jako jediný. Je statečným bojovník.[1]
  • Freghar – učenec, který vycítil nebezpečí z Skeldalu. Jedinou naději jak zachránit Rovenland viděl v rituálu Krow-Kane. Přivedl jím 3 hrdiny, ale sám za to zaplatil životem.[2]
  • Roland – přidá se ke skupině v skřetích jeskyních. Je to zloděj, který však má smysl pro čest. Ve skupině vyniká obratností.
  • Erik – další postava, která se přidá ke skupině. Je představitelem knihovní krysy.
  • Gralt – jedná se o velice mocného čaroděje. Straní se obyvatelům Rovenlandu, ale také se přidá k družině.[3]
  • Nimeth – mocný čaroděj žijící v Bílé Věži. Učil 5 mágů, kteří postavili Skeldal. Ti se však proti němu postavili.

Gameplay[editovat | editovat zdroj]

Hráč začíná se skupinkou tří postav, která se postupně rozroste až na postav šest. Souboje probíhají po kolech. Postavy je možno vylepšovat přidáváním bonusových bodů k různým vlastnostem.

Vývoj po vydání hry[editovat | editovat zdroj]

V roce 2002 vyšlo pokračování jménem Brány Skeldalu 2: Pátý učedník. To, přes poměrně kladné recenze,[4] již nedosáhlo takové popularity jako první díl a sklidilo kritiku fanoušků prvního dílu, především kvůli změně žánru.[5]

K vzkříšení prvních Bran Skeldalu došlo v roce 2005, když k ní Ondřej Novák (programátor hry) dopsal zaváděcí program typu Win32 spustitelný pod Windows 2000/XP/Vista, v prosinci téhož roku se hra také objevila na coverDVD časopisu LEVEL již s novým zavaděčem. Hra se v této době též dočkala Editoru map a ikon. Díky tomu vzniklo i několik nových neoficiálních rozšíření z nichž je asi nejznámější dobrodružství Magika a její datadisk Sféra.[zdroj?]

19. prosince 2007 byla hra uvolněna volně ke stažení. 15. ledna 2008 Napoleon Games uvolnili zdrojové kódy hry na server sourceforge pod GNU GPL licencí. Od 7. března 2009 je též k dispozici prototyp anglické verze, přeložený google translatorem, dodnes čekající až se někdo překladu ujme a upraví ho.

Na začátku roku 2014 vydalo Napoleon Games verzi pro android a iOS. Předtím založili stránku projektu na stránkách startovac.cz, kde byla požadována částka 180 000 . Na podporu projektu vytvořili hru Skeldal Pexeso. Nakonec se vybralo 187 306 korun, čímž se projekt stal úspěšným. Na motivy hry vznikl několikadílný román. Spolu s ním vznikl i román Země bez zákona, jehož hlavním hrdinou je Wahrgem.[6] Všechny tyto knihy byly vydány u nakladatelství Straky na vrbě.

Jindřich Rohlík také zmínil možnost vzniku třetího dílu.[7]

Minimální konfigurace pro spuštění hry s win32 zavaděčem:
Počítač PC x86 kompatibilní
min. takt CPU: 350MHz,
128MB RAM (doporučené množství paměti pro běh konkrétního operačního systému)
Operační systém Windows 98/2000/XP/Vista
Microsoft DirectX 9.0c
Zvuková karta kompatibilní s DirectSound8
Klávesnice, nainstalovaný ovladač anglické klávesnice (nemusí být aktivní)
Myš – minimálně dvoutlačítková
Grafická karta podporující 16bitovou HICOLOR hloubku zobrazení

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]