Boundary Ranges

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Boundary Ranges
Hraniční pásmo
Juneau Icefield.jpg
Nejvyšší bod3 090 m n. m. (Mount Ratz)

Nadřazená jednotkaPobřežní hory

SvětadílSeverní Amerika
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
KanadaKanada Kanada
Boundary Ranges
Boundary Ranges
Horninygranit
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Boundary Ranges, v češtině Hraniční pásmo, je horské pásmo na severozápadě severní Ameriky,[1] při pobřeží Tichého oceánu. Leží na Aljašce ve Spojených státech amerických[2] a v Britské Kolumbii v Kanadě.[3] Pohoří tvoří severní část Pobřežních hor a je ze tří horských pásem Pobřežních hor nejvíce rozlehlé. V pohoří se nachází několik ledovců, největší jsou ledovec Juneau Icefield s plochou 3 900 km2 (pátý největší ledovec na západní polokouli) a Stikine Icecap.

Geografie a geologie[editovat | editovat zdroj]

Boundary Ranges zaujímá plochu 87 000 km2. Na severu je ohraničeno průsmykem Chilkoot Pass (za kterým leží Pohoří svatého Eliáše), na jihu řekou Nass River v místech, kde ústí do Pacifiku (státní hranice mezi Spojenými státy a Kanadou). Na východě leží plošina Stikine Plateau, na západě pak Alexandrovo souostroví. Nejvyšší horou je Mount Ratz (3 090 m).[4] K dalším nejvyšším vrcholům náleží Chutine Peak (2 910 m) a Devils Thumb (2 766 m). Pohoří je tvořeno převážně granitovými intruzemi z období svrchní křídy.

Horská pásma[editovat | editovat zdroj]

Adam Mountains, Ashington Range, Boundary Range, Burniston Range, Dezadeash Range, Florence Range, Halleck Range, Cheja Range, Chechidla Range, Chutine Icefield, Juneau Icefield, Kahpo Mountains, Kakuhan Range, Lincoln Mountains, Longview Range, Peabody Mountains, Rousseau Range, Seward Mountains, Snowslide Range, Spectrum Range, Stikine Icecap

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Index českých exonym. Standardizované podoby. Varianty. 2. rozšířené a aktualizované. vyd. Praha: Český úřad zeměměřický a katastrální, 2011. 133 s. ISBN 978-80-86918-64-8. Kapitola Hraniční pásmo, s. 35. 
  2. Boundary Ranges. Geographic Names Information System. [online]. United States Geological Survey, 2001 [cit. 2019-11-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. USA, Aljaška, jižní Kanada. Ostfildern, Stuttgart: Marco Polo, 2012. 176 s. ISBN 978-3-8297-3711-1. S. 14, 16. 
  4. Boundary Ranges [online]. Peakbagger.com, 2004, rev. 2019. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]