Bouřňák

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Bouřňák
Bouřňák

Vrchol 869 m n. m.
Poloha
Světadíl Evropa
Státy Česko Česko
Pohoří Krušné hory / Loučenská hornatina
Souřadnice
Bouřňák
Bouřňák
Povodí Bílina, Wilder Weißeritz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bouřňák (německy Stürmer) je vrchol, nacházející se v Loučenské hornatině, ve východní části Krušných hor. Se svými 869 m n. m. je druhou nejvyšší horou Teplicka. Na Bouřňáku je lyžařské středisko. Na vrcholu stojí horský hotel, který se dnes nazývá Hotel Bouřňák - Chata Karla Líma. Od roku 1975 je na ní umístěna pamětní deska Karla Líma, který byl na začátku 20. století v Krušných horách prvním českým lyžařem a zasloužil se o stavbu první české chaty v Krušných horách. Základní kámen byl položen roku 1928 a v roce 1930 byla chata otevřena. Karel Lím také pojmenoval kopec Stürmer jako Bouřňák.

Sportovní možnosti[editovat | editovat zdroj]

Stanice Horské služby na Bouřňáku

Na Bouřňáku je šest sjezdovek (1 mírná, 4 středně náročné a 1 obtížná), z nichž si vybere jak začínající, tak velmi zkušený lyžař. Z Mikulova vedou na Bouřňák dva vleky. Dvoukotva končí těsně pod vrcholem na Slalomovém svahu. Poma pokračuje ještě několik desítek metrů dál, blíž k ostatním sjezdovkám. Pro děti a úplné začátečníky je k dispozici kousek od parkoviště v Mikulově cvičný svah se dvěma vleky. Jeden je 380m dlouhá Poma (tyč s talířkem mezi nohy), druhý vlek je dlouhý 200m a je to lano s pevnými unášeči, o které se lyžař opírá nebo se za ně drží. V horní části Hrobské sjezdovky je několik technických prvků pro příznivce snowboardingu. Výchozí přístup k vlekům je od parkoviště v Mikulově nebo při dobré sjízdnosti silnice z Mikulova na Moldavu lze využít i parkoviště v Moldavě - Novém Městě. Toto místo je ideálním startem pro běžkaře. Po celý rok Horská služba se sídlem na Bouřňáku zajišťuje zdravotnickou pomoc širokému okolí, v zimě především lyžařům nebo běžkařům.

Přírodní poměry[editovat | editovat zdroj]

Na Bouřňáku se nachází přírodní památka Buky na Bouřňáku, jedná se o větrem zdeformované buky a některé chráněné a vzácné rostliny (např. prha arnika). Podnebí je velmi studené, ročně spadne přibližně 900 mm srážek. V zimě zde bývaly výborné sněhové podmínky. Dnes kvůli oteplování zde moc sněhu nenjadete. Nedaleko Bouřňáku se nacházejí tři větrné elektrárny.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]