Botanická zahrada Teplice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Botanická zahrada Teplice
Botanická zahrada Teplice.jpg
Základní údaje
Datum založení2002
SídloTeplice, Česká republika
Identifikátory
Oficiální webhttps://www.botanickateplice.cz/
Některá data mohou pocházet z datové položky.
logo Botanické zahrady Teplice

Botanická zahrada Teplice je příspěvková organizace statutárního města Teplice v Šanově, v ulici Josefa Suka 1388/18. Z celkové rozlohy asi 2,5 hektarů je zhruba polovina věnována venkovní expozici, výstavní skleníky zaujímají plochu 2700 m². Zásobní skleníky o rozloze 1750 m² nejsou veřejnosti přístupné.[1] Zahrada je otevřena po celý rok denně kromě pondělí, od října do března od 9.00 do 17.00, v dubnu, květnu a v září do 18.00 hodin. Během léta, od června do srpna, je otevřeno až do 19.00.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Teplická botanická zahrada byla založena teplickým magistrátem k 1. lednu roku 2002 jako první v Ústeckém kraji. Vznikla ovšem na ploše, která byla pro zahradnické účely využívána již přibližně 100 let. O původním počátku zahrady z konce 19. století toho však mnoho nevíme. Je možné, že zde sehrál významnou roli hrabě Clary-Aldringen, ale také jde možná jen o pověst.

letecký pohled
xerický skleník

Stavební plány budov pocházejí z roku 1904. Původní skleníky, které jistě sloužily především lázním, se podařilo (hlavně díky úsilí Ing. Marie Sternthalové) počátkem 70. let 20. století zrekonstruovat. Zrekonstruovaná botanická zahrada byla otevřena v březnu 1975. V té době však patřila pod Technické služby města.[2]

V době oficiálního vzniku zahrada měla asi 2000 druhů rostlin.

Areál prošel mezi léty 2002 - 2006 rekonstrukcí. V roce 2007 se otevřely nové skleníky a začala se více rozvíjet venkovní expozice a informační systém. Díky expedicím do Chile, které botanická zahrada pořádala v letech 2010 až 2015, došlo k rozšíření sbírek jak ve venkovní expozici, tak v subtropickém skleníku. [3] Se sbírkou téměř 600 druhů rostlin z Chile se jedná o nejrozsáhlejší kolekci tohoto druhu v Evropě. V roce 2021 se otevřel nově vybudovaný skalničkový skleník.

Dnes se v zahradě nachází asi 20 000 druhů rostlin. K nejvýznamnějším sbírkám patří rostliny z rodů Anthurium, Syngonium, Diffenbachia, dále pak orchideje, sukulenty a horské rostliny.

Skleníky[editovat | editovat zdroj]

tropický skleník
parková část zahrady

Xerický[editovat | editovat zdroj]

Ve xerickém, neboli sukulentním skleníku jsou umístěny rostliny z Mexika, Střední a Jižní Ameriky, Galapág, Arábie, Jemenu, Sokotry, jižní Afriky a Madagaskaru. Zajímavou rostlinou je akácie rohatá (Acacia cornigera), žijící v symbióze s mravenci, či padesátileté kaktusy a jiné sukulenty ze sbírek profesora F. Ecka a zvláště teplického kaktusáře V. Pulce.

Tropický[editovat | editovat zdroj]

Rostliny z Tichomoří, Austrálie a Australasie, jihovýchodní Asie, Střední Ameriky, Jižní Ameriky, tropická Afriky, severní Madagaskaru se nacházejí v tropickém skleníku. Zajímavostí je zde „Křížovkářský záhon“ kde jsou umístěny rostliny pro lidi známé z křížovek, kuchyně a lékárny. Jedná se například o hřebíčkovec (Syzygium), kávovník arabský (Coffea arabica) nebo pepřovník černý (Piper nigrum).

Subtropický[editovat | editovat zdroj]

Expozice subtropického skleníku zahrnuje ukázku vzniku hnědého uhlí (krajina na Teplicku v období raného miocénu), hory jihovýchodní Asie, Austrálie, Nový Zéland, hory jižní Afriky, flora And od Mexika po Ohňovou zem. K unikátním druhům, které v tomto skleníku najdete, patří prastarý exemplář afrického jehličnanu Afrocarpus gracilior či ze stejné oblasti pocházející, nejstarší pěstovaná rostlina svého druhu u nás, cykas Encephalartos villosus.

Skalničkový[editovat | editovat zdroj]

Ve skalničkovém skleníku jsou umístěny choulostivé druhy rostlin z horských oblastí Evropy, Asie, Severní Ameriky, Jižní Ameriky a Nového Zélandu.

Venkovní expozice[editovat | editovat zdroj]

Venkovní expozice rozkládající se na ploše 1,5 ha představuje jak divoce rostoucí, tak pěstované rostliny a dřeviny. Je rozčleněna geograficky, na oblasti Země. K vidění je zde flora Mexika, Chile, Jižní a Severní Ameriky, Středozemí, Asie, jižní Afriky, Austrálie, Nového Zélandu a Evropy.

venkovní expozice - skalka

Kromě skupin rostlin rozdělených dle jejich geografického původu jsou v zahradě k vidění i dvě skupiny rostlin rozdělených podle jejich užitkových vlastností. První skupinou jsou léčivé rostliny, jedná se především o bylinky známé, využívané v kuchyni. Druhou skupinou jsou pak rostliny jedovaté mezi které se řadí například rulík zlomocný (Atropa bella-donna) nebo durman obecný (Datura stramonium).

Na skalkách jsou k vidění rostliny z nejrůznějších koutů světa. Je zde snaha napodobit reálné horské, nehostinné, prostředí, kde jsou rostliny vystaveny nadměrnému oslunění a nedostatku vláhy. Choulostivější druhy jsou umístěny ve skalničkovém skleníku.

Zadní, parková, část expozice je věnována především keřům a stromům. K vidění jsou zde například krásně kvetoucí keře hortenzií (Hydrangea) a rhododendronů (Rhododendron). Za zmínku stojí také dva asi stoleté a bohatě plodící exempláře druhu nahovětvec dvoudomý (Gymnocladus dioicus). Dalšími zajímavými dřevinami v parkové části jsou liliovník tulipánokvětý (Liriodensdron tulipifera), jehož květy se podobají květům tulipánů, nebo sekvojovec obrovský (Sequoiadendron giganteum), nejobjemnější strom na světě.

Zajímavosti a akce[editovat | editovat zdroj]

Přímo v areálu se nachází Cukrárna u botanika, kam si návštěvníci, po prohlédnutí zahrady, mohu zajít na kávu, dort či zmrzlinu. Posezení je připraveno jak uvnitř, tak i venku na terase, kde se mohou kochat výhledem do zahrady.

V botanické zahradě se koná i mnoho akcí. V létě jsou to například koncerty, zážitky formou přespání v zahradě s prohlídkou, nebo také svatby.[4] Po celý rok se pak v různých obdobích (Velikonoce, Vánoce, dušičky...) konají tvořivé dny, ty jsou určené dětem i dospělým. Návštěvníci si mohou vytvořit dekorace z rostlin, které si následně odnáší domů. Další celoroční aktivitou jsou výstavy na různá témata, například fotografická výstava orchidejí, nebo výstava inspirovaná mexickým svátkem mrtvých (Día de los Muertos).

Už i doprava do botanické zahrady může být zážitkem. Kromě auta nebo chůze se do zahrady dostane turistickým vláčkem Humbold[5], ten jezdí dle jízdního řádu od dubna do října. Okružní jízda začíná u Zámeckého náměstí v Teplicích přes botanickou zahradu a zase zpět.

Členství v organizacích[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.botanickateplice.cz [online]. [cit. 2008-05-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-05-14. 
  2. Archivovaná kopie. www.botanickateplice.cz [online]. [cit. 2008-05-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-05-10. 
  3. Teplické expedice do Chile | BOTANY.cz [online]. [cit. 2021-06-03]. Dostupné online. 
  4. V teplické botanické zahradě bude možné i přespat - Novinky.cz. www.novinky.cz [online]. [cit. 2021-06-03]. Dostupné online. 
  5. VISITTEPLICE.COM. Turistický vláček Humboldt - Po historickém centru - VisitTeplice.com [online]. [cit. 2021-06-03]. Dostupné online. (česky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • CHYTRÁ, Magdalena; HANZELKA, Petr; KACEROVSKÝ, Radoslav. Botanické zahrady a arboreta České republiky. Praha: Academia a Unie botanických zahrad České republiky, 2010. , strany 194 - 207
  • HAAGER, Jiří a Hana ŠEDIVÁ. Chile v Botanické zahradě Teplice a Botanická zahrada v Chile: Chile en el Jardín botánico de Teplice y el Jardín botánico de Teplice en Chile = Jardín botánico Teplice en Chile y Chile en Jardín botánico Teplice = Botanical Garden Teplice in Chile and Chile in Botanical Garden Teplice. Přeložil Gemma de Cordoba AZNAR, přeložil Renata MENCLOVÁ, přeložil Eva LAHODNÁ. Teplice: Botanická zahrada Teplice v CEWE, 2018.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]