Bosňané

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bosňané
Bosanci
Dívka v tradičním bosenském kroji
Populace
4 500 000
Země s významnou populací
Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina [1]
Jazyk(y)

bosenština, chorvatština, srbština, srbochorvatština

Náboženství

islám, pravoslaví, katolictví, ateismus

Etnická struktura Bosňanů v roce 1991, novější sčítání nebylo provedeno.
Související informace naleznete také v článku Obyvatelstvo Bosny a Hercegoviny.

Pojmem Bosňané[2] nezávisle na etnickém původu označuje obyvatele Bosny, obyvatelé Hercegoviny se nazývají Hercegovinci. Označení Bosňané jako širší pojem je užíváno i pro všechny obyvatele Bosny a Hercegoviny. Nejpočetnějšími národnostmi Bosny a Hercegoviny jsou Bosňáci (neboli Muslimové), bosenští Srbové a bosenští Chorvati.

Podle sčítání lidu z roku 1991 žilo v Bosně a Hercegovině 43,77% Bosňáků, 31,46% Srbů a 17,34% Chorvatů; dalších 5,5% lidí se deklarovalo jako Jugoslávci a 1,93% patřilo k řadě dalších národností.

V roce 2000 žilo v Bosně a Hercegovině podle údajů americké agentury CIA 48% Bosňáků, 37,1% Srbů, 14,3% Chorvatů a 0,6% ostatních.[1]

Bosenština, srbština a chorvatština jsou v současné Bosně a Hercegovině uznávány jako samostatné a rovnoprávné oficiální jazyky. Rozdíly v mluvené formě jsou nepatrné, ovšem zejména u bosenštiny a chorvatštiny je snaha ke kodifikaci nových nebo regionálních výrazů, které by zdůraznily specifičnost jednotlivých komunit. Nové výrazy se již objevují v jazyce úředních dokumentů a ve školních učebnicích. Psaná forma jazyků používá v bosňácko-chorvatské Federaci latinku, v Republice srbské převážně cyrilici.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Bosňané ve Wikimedia Commons

  1. a b People Bosnia and Herzegovina. The World Factbook [online]. 2008 [cit. 28. 3. 2008]. Dostupné online. ISSN 1553-8133.  (anglicky) 
  2. Výraz MuslimInternetové jazykové příručce