Bosňané

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bosňané
Bosanci
Traditional Bosnian clothing.jpg
Populace
4 500 000
Bosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina[1]
Jazyk(y)
bosenština, chorvatština, srbština, srbochorvatština
Náboženství
islám, pravoslaví, katolictví, ateismus
Etnická struktura Bosny a Hercegoviny v roce 1991.
Související informace naleznete také v článku Obyvatelstvo Bosny a Hercegoviny.

Pojmem Bosňané[2] nezávisle na etnickém původu označuje obyvatele Bosny, obyvatelé Hercegoviny se nazývají Hercegovci. Označení Bosňané jako širší pojem je užíváno i pro všechny obyvatele Bosny a Hercegoviny. Nejpočetnějšími národnostmi Bosny a Hercegoviny jsou Bosňáci (Muslimové), bosenští Srbové a bosenští Chorvati.

Podle sčítání lidu z roku 1991 žilo v Bosně a Hercegovině 43,77 % Bosňáků, 31,46 % Srbů a 17,34 % Chorvatů; dalších 5,5 % lidí se deklarovalo jako Jugoslávci a 1,93 % patřilo k řadě dalších národností.

V roce 2000 žilo v Bosně a Hercegovině podle údajů americké agentury CIA 48 % Bosňáků, 37,1 % Srbů, 14,3 % Chorvatů a 0,6 % ostatních.[1]

Bosenština, srbština a chorvatština jsou v současné Bosně a Hercegovině uznávány jako samostatné a rovnoprávné oficiální jazyky. Rozdíly v mluvené formě jsou nepatrné, ovšem zejména u bosenštiny a chorvatštiny je snaha ke kodifikaci nových nebo regionálních výrazů, které by zdůraznily specifičnost jednotlivých komunit. Nové výrazy se již objevují v jazyce úředních dokumentů a ve školních učebnicích. Psaná forma jazyků používá v bosňácko-chorvatské Federaci latinku, v Republice srbské převážně cyrilici.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Etnická struktura Bosny a Hercegoviny v roce 2013.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b People Bosnia and Herzegovina. The World Factbook [online]. 2008 [cit. 28.3.2008]. Dostupné online. ISSN 1553-8133. (anglicky) 
  2. Internetová jazyková příručka [online]. Praha: Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i, 2008–2021. Heslo Muslim. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]