Boris Jegorov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Boris Borisovič Jegorov
Kosmonaut IMBP
Státní příslušnostSovětský svaz SSSR/RuskoRusko Rusko
Datum narození26. listopadu 1937
Místo narozeníMoskva SSSR
Datum úmrtí12. září 1994 (ve věku 56 let)
Místo úmrtíMoskva Rusko
Předchozí
zaměstnání
lékař
Čas ve vesmíru1 den, 0 hodin a 17 minut
Kosmonaut od1964
MiseVoschod 1
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Boris Borisovič Jegorov (rusky Борис Борисович Егоров; 26. listopadu 1937 Moskva[1]12. září 1994 Moskva) byl sovětský kosmonaut ruské národnosti, lékař.

Život[editovat | editovat zdroj]

Sovětská poštovní známka z roku 1964 s Borisem Jegorovem.

Oba rodiče byli lékaři. Matka mu zemřela v jeho 14 letech. Jako dítě měl zálibu v elektrotechnice, doma se mu automaticky otevíraly i zásuvky od stolu a dokonce si postavil sám i televizor. A přece věren rodinnému prostředí po ukončení střední školy požádal o přijetí na lékařskou fakultu. Tady se zapojil do katedry fyziky, pak do ústavu vývoje lékařských přístrojů a zařízení. Ještě v době studia na vysoké škole se dostal do Výzkumného ústavu kosmického lékařství a tady měl možnost sledovat budoucí kosmonauty např. v kabině ticha. Zabýval se intenzivně elektrofyziologií, studiem vestibulárního aparátu (v uchu). Pak se stal členem skupiny lékařů výsadkářů, kteří prohlíželi kosmonauty na místě přistání. Mezitím absolvoval roku 1960 parašutistický výcvik a v roce 1964 byl přijat do oddílu kosmonautů. A jako lékař výzkumník sledující zdravotní stav svých kolegů přímo v době letu absolvoval roku 1964 svůj let s kosmickou lodí Voschod 1. Rok po svém návratu se stal čestným doktorem medicíny Humboldtovy univerzity v Berlíně, byl také hostem Kongresu leteckého a kosmického lékařství v Praze.[2] Pracoval dál jako profesor ve zvoleném oboru kosmického lékařství. Byl ženatý a měl jedno dítě. Zemřel ve svých 56 letech na zástavu srdce.

Let do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Letěl společně s Vladimírem Komarovem a Konstantinem Feoktistovem a byl to první společný let více kosmonautů. V posádce pracoval ve funkci kosmonaut – lékař. Loď startovala z kosmodromu Bajkonur a kabina s posádkou přistála na padácích blízko kosmodromu po 24hodinovém letu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-specialisté SSSR, s. 355. 
  2. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Boris Borisovič Jegorov, s. 105. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]