Boreopterus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Wikipedie:Jak číst taxoboxBoreopterus
Stratigrafický výskyt: Spodní křída
Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída plazi (Sauropsida)
Řád ptakoještěři (Pterosauria)
Podřád Pterodactyloidea
Nadčeleď Ornithocheiroidea
Čeleď Ornithocheiridae nebo Boreopteridae
Rod Boreopterus
Lü, J., and Ji, Q., 2005
Binomické jméno
Boreopterus cuiae
Lü, J., and Ji, Q., 2005
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Boreopterus ("severní křídlo") byl rodem ptakoještěra, žijícím v období spodní křídy na území dnešní čínské provincie Liao-ning. Tento pterodaktyloidní ornitocheirid byl popsán na základě materiálu, označovaného jako JZMP-04-07-3. Jedná se o bezmála kompletní lebku i postkraniální kostru. Lebka měří 23,5 cm na délku a celkové rozpětí křídel činí 145 cm. Zajímavostí tohoto druhu jsou početné a poměrně velké zuby. Na každé straně v horní i dolní čelisti bylo nejméně 27 zubů, což je neobvykle vysoký počet.

Podle většiny studií patří Boreopterus mezi ornitocheiroidy. Je však také možné, že spolu s příbuzným rodem Feilongus tvoří samostatný klad. Z tohoto důvodu byla pro oba rody ustanovena nová čeleď Boreopteridae.

Paleobiologie[editovat | editovat zdroj]

Ornitocheiroidi jako byl Boreopterus byli podle obecné představy plachtícími letci, podobně jako třeba dnešní albatrosi. Využívali zřejmě vzestupných vzdušných proudů a dokázali takto cestovat na dlouhé vzdálenosti.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Junchang Lü; and Qiang Ji (2005). "A new ornithocheirid from the Early Cretaceous of Liaoning Province, China". Acta Geologica Sinica 79 (2): 157–163.
  • Lü, Junchang; and Qiang Ji (2006). "Preliminary results of a phylogenetic analysis of the pterosaurs from western Liaoning and surrounding area". Journal of the Paleontological Society of Korea 22 (1): 239–261. http://cactus.dixie.edu/jharris/Lu&Ji_ptero_phylogeny.pdf. Retrieved on 2007-03-10.
  • Unwin, David M. (2006). The Pterosaurs: From Deep Time. New York: Pi Press. p. 272. ISBN ISBN 0-13-146308-X.
  • Junchang, Lü; Ji, S.; Yuan, C.; and Ji, Q. (2006) (in Chinese). Pterosaurs from China. Beijing: Geological Publishing House. p. 147 p..
  • Unwin, David M. (2006). "A tree for pterosaurs". The Pterosaurs: From Deep Time. New York: Pi Press. pp. 79–82. ISBN 0-13-146308-X.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]