Boreopterus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Boreopterus
Stratigrafický výskyt: Spodní křída

Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Řád: ptakoještěři (Pterosauria)
Podřád: Pterodactyloidea
Nadčeleď: Ornithocheiroidea
Čeleď: Ornithocheiridae nebo Boreopteridae
Rod: Boreopterus
Lü, J., and Ji, Q., 2005
Binomické jméno
Boreopterus cuiae
Lü, J., and Ji, Q., 2005
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Boreopterus ("severní křídlo") byl rodem ptakoještěra, žijícím v období spodní křídy na území dnešní čínské provincie Liao-ning. Tento pterodaktyloidní ornitocheirid byl popsán na základě materiálu, označovaného jako JZMP-04-07-3. Jedná se o bezmála kompletní lebku i postkraniální kostru. Lebka měří 23,5 cm na délku a celkové rozpětí křídel činí 145 cm. Zajímavostí tohoto druhu jsou početné a poměrně velké zuby. Na každé straně v horní i dolní čelisti bylo nejméně 27 zubů, což je neobvykle vysoký počet.

Podle většiny studií patří Boreopterus mezi ornitocheiroidy. Je však také možné, že spolu s příbuzným rodem Feilongus tvoří samostatný klad. Z tohoto důvodu byla pro oba rody ustanovena nová čeleď Boreopteridae.

Paleobiologie[editovat | editovat zdroj]

Ornitocheiroidi jako byl Boreopterus byli podle obecné představy plachtícími letci, podobně jako třeba dnešní albatrosi. Využívali zřejmě vzestupných vzdušných proudů a dokázali takto cestovat na dlouhé vzdálenosti.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Junchang Lü; and Qiang Ji (2005). "A new ornithocheirid from the Early Cretaceous of Liaoning Province, China". Acta Geologica Sinica 79 (2): 157–163.
  • Lü, Junchang; and Qiang Ji (2006). "Preliminary results of a phylogenetic analysis of the pterosaurs from western Liaoning and surrounding area". Journal of the Paleontological Society of Korea 22 (1): 239–261. http://cactus.dixie.edu/jharris/Lu&Ji_ptero_phylogeny.pdf. Retrieved on 2007-03-10.
  • Unwin, David M. (2006). The Pterosaurs: From Deep Time. New York: Pi Press. p. 272. ISBN ISBN 0-13-146308-X.
  • Junchang, Lü; Ji, S.; Yuan, C.; and Ji, Q. (2006) (in Chinese). Pterosaurs from China. Beijing: Geological Publishing House. p. 147 p..
  • Unwin, David M. (2006). "A tree for pterosaurs". The Pterosaurs: From Deep Time. New York: Pi Press. pp. 79–82. ISBN 0-13-146308-X.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]