Bor (Suchdol nad Lužnicí)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bor
9.2.2009BorChalupa4.jpg
Základní informace
Charakter sídla vesnice
Počet obyvatel 61 (2011)
Domů 44
Nadmořská výška 480 m
Lokalita
PSČ 378 06
Obec Suchdol nad Lužnicí
Okres Jindřichův Hradec
Historická země Čechy
Katastrální území Bor (9,22 km²)
Zeměpisné souřadnice
Bor
Bor
Další údaje
Kód části obce 7269
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bor (Bor u Suchdola nad Lužnicí německy Bor)[1] je vesnice spadající pod město Suchdol nad Lužnicí. V roce 2011 zde trvale žilo 61 obyvatel.[2] Svůj název nese podle rozlehlých borových lesů v okolí. Většinu domů tvoří bývalé statky s typickým podkovovitým půdorysem. Domy dnes patří spíše chalupářům; stálých obyvatel dlouhodobě ubývá. K většině domů přímo přiléhá pole, na nichž se stálí obyvatelé dodnes věnují drobnému zemědělství. Ve vesnici se nachází hospoda, kravín a transformátor z r. 1931.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vesnice byla založena v roce 1560 Vilémem z Rožmberka, proto dostala název Lhota Vilémova. Lidé však více používali název Nová Ves za Suchdolem, a protože v okolí byly hluboké lesy změnil se název na Nová Ves na Boru, z čehož nakonec zůstal jenom název Bor.

Za třicetileté války byl Bor zcela zpustošen. Po třicetileté válce ho vrchnost obnovila, ale až do konce první světové války) se jednalo o velmi malou osadu, která od vzniku obcí roku 1850 do roku 1891 byla součástí obce Šalmanovice. V roce 1920 bylo na Boru pouze 14 usedlíků, až po pozemkové reformě se počet zvýšil na 40 domů.

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Na jih od Boru se rozkládá rozsáhlé rašeliniště "Borské blato" o velikosti 465 ha, dnes téměř součást přírodní rezervace Červené Blato. Zatímco v Červeném blatu bylo ukončeno dobývání rašeliny jako paliva se zrušením sklárny v Jiříkově Údolí, na počátku 20. století, v Borském blatu se "píchaly borky" ještě v šedesátých letech 20. století. Byla to po roce 1948 pro obyvatelstvo okolních vesnic jediná možnost, jak si opatřit palivo, protože v oblastech poblíž rašelinišť obyvatelstvo na příděl uhlí nemělo nárok.

Okolí[editovat | editovat zdroj]

Půda je zde převážně jílovitopísčitá, porostlá borovicemi, od nichž má vesnice pravděpodobně své jméno. Dále na jih jsou Novohradské hory. Na sever od vesnice je lesní dvůr Synochov a myslivna, dále lesy a rozsáhlá těžiště písku. V oblasti jsou hojná naleziště vltavínů.

Dopravní spojení[editovat | editovat zdroj]

Vesnicí pravidelně projíždí linka ČSAD. Nejbližší nádraží je v Suchdole (3 km) (trať Veselí nad Lužnicí - Třeboň - České Velenice), dále v obci Jílovice(11 km) (trať České Budějovice - České Velenice).

Další fotografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Amtliches Deutsches Ortsbuch für das Protektorat Böhmen und Mähren
  2. Český statistický úřad. Statistický lexikon obcí České republiky 2013. Praha: Český statistický úřad, 2013. 900 s. Dostupné online. ISBN 978-80-250-2394-5. S. 186. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]