Bonaventura Cavalieri

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bonaventura Cavalieri
Bonaventura Cavalieri.jpeg
Narození 1598
Milán
Úmrtí 30. listopadu 1647 (ve věku 48–49 let)
Bologna
Alma mater Univerzita v Pise
Zaměstnavatel Boloňská univerzita
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bonaventura Francesco Cavalieri či Cavalerius (1598 Milán30. listopad 1647 Bologna) byl italský matematik, astronom a fyzik. Známé jsou jeho příspěvky v oblasti optiky (zejména zrcadel) a mechaniky. Jím definovaný Cavalieriův princip ("tělesa se stejně velkými podstavami a výškami mají stejný objem, pokud mají řezy rovnoběžné s podstavami a vedené ve stejné vzdálenosti od podstav stejné obsahy") předjímá objev integrálního počtu. Podle Galilea Galilea byl Cavalieri nejzasvěcenějším geometrem od dob Archimédových.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jméno Bonaventura nebylo křestní, ​​ale otcovo. Přijal ho při vstupu do řádu roku 1615. Působil v jezuitském klášteře v Pise, kde se setkal s matematikem a Galileovým žákem Benedetto Castellim. Ten Cavalieriho nadchl pro geometrii. Cavalieri ji pak dokonce vyučoval na univerzitě v Pise. Castelli také představil Cavalieriho Galileovi. Stali se přáteli a dochovala se jejich korespondence. Milovník vědy, milánský arcibiskup Federico Borromeo si pak Cavalieriho "vytáhl" do Milána, kde učil teologii v klášteře San Girolamo. V Miláně působil v letech 1620-1623. Poté byl tři roky v lombardském Lodi, později krátce v Římě, v letech 1626–1629 v Parmě, poté znovu v Miláně, aby v roce 1629 konečně získal vytoužené profesorské místo, a to na univerzitě v Bologni, kde učil až do smrti. Zároveň byl představeným tamního jezuitského kláštera. Vydal zde jedenáct knih, včetně slavné Geometrie (1635).[1]

Na Měsíci je po něm pojmenován kráter.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Cavalieri, Bonaventura - Dictionary definition of Cavalieri, Bonaventura | Encyclopedia.com: FREE online dictionary. www.encyclopedia.com [online]. [cit. 2018-06-14]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]