Boletice nad Labem

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Současný pohled na Boletice z jejich východní části (duben 2009)

Boletice nad Labem (německy Stein-Politz)[1] jsou XXXII. místní část a jedno z 22 katastrálních území okresního města Děčína v Ústeckém kraji. Západní částí protéká řeka Labe.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1407.[2]

Původně samostatná obec byla kolem roku 1981 připojena k Děčínu.[zdroj?], Postupně zde bylo vybudováno nové, na svou dobu moderní, socialistické panelové sídliště a s ním mnoho souvisejících prvků infrastruktury - chodníků, kanalizace, veřejného osvětlení, a dalších objektů jako základní a mateřská škola. Přibyla i celá další střediska obchodů a služeb.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Katastrální členění Děčína

V současnosti se zde mnoho věcí nezměnilo, až na několik výjimek, jako nová hlavní silnice a chodník podél ní. Většina ostatních chodníků, silnic, veřejného osvětlení ale především panelových domů a ostatních staveb zůstává s malými anebo vůbec žádnými zásahy původní. Hodně staveb, zastávek MHD a dalších objektů je poničeno graffiti. Na postupných opravách se již pracuje, i přes to sídliště zůstává stále z velké části vyhlížet vzhledem, jakoby v minulém režimu. Panelové domy jsou zateplovány, jsou jim měněna původní okna za plastová a mění se i fasády a další funkční prvky. Výrazné změny probíhají také v oblasti zeleně. Jsou vysazovány nové stromky, trávníky a živé ploty jsou pečlivě udržovány.

Dostupnost je zajištěna třemi linkami MHD (8, 9, 429), provozovanými Dopravním podnikem města Děčína. Západně od zastavěného území prochází železniční trať Ústí nad Labem-Střekov – Děčín, na které je zřízena železniční stanice Boletice nad Labem.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Socha svatého Floriána
  • Socha svatého Jana Nepomuckého[3]
  • Platany v Boleticích – pět památných stromů, rostou v areálu závodu VLNAP; obvod kmenů 238 cm, 350 cm, 408 cm, 389 cm, 375 cm[4]

Průmysl a služby[editovat | editovat zdroj]

Je zde průmysl strojírenský, textilní, potravinářský, chemický a konzervárenský. Dále zde také má svá tři odloučená pracoviště (obory: fotograf, kadeřník a cukrář), SOU a SOŠ Řemesel a služeb Ruská s hlavním sídlem v Děčíně-Podmoklech.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Boletice. In Ottův slovník naučný. Praha : J. Otto, 1891. Dostupné online. Díl čtvrtý, s. 293.
  2. Český statistický úřad. Historický lexikon obcí ČR 1869 - 2005 - 1. díl [online]. 2007-03-03, [cit. 2012-03-18]. S. 366, 367, záznam 5-32. Dostupné online.  
  3. Boletice nad Labem – Záznam v databázi monumnet [online]. Národní památkový ústav, 2003–2011, [cit. 2012-03-18]. Dostupné online.  
  4. Platany v Boleticích [online]. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, [cit. 2012-03-18]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]