Bojga hnědá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek je o druhu Boiga irregularis. O druhu Boiga cynodon, pro který se toto české označení taktéž občas užívá pojednává článek bojga psí.
Wikipedie:Jak číst taxoboxBojga hnědá
alternativní popis obrázku chybí
Bojga hnědá
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída plazi (Reptilia)
Řád šupinatí (Squamata)
Podřád hadi (Serpentes)
Čeleď užovkovití (Colubridae)
Rod Bojga (Boiga)
Binomické jméno
Bojga irregularis
Merrem, 1802
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bojga hnědá (Boiga irregularis) je stromový had z čeledi užovkovitých pocházející z Austrálie a Indonésie. Jeho invaze na ostrov Guam, která započala někdy v 50. letech 20. století, představuje jednu z nejagresivnějších ekologických invazí, jakou kdy lidstvo zaznamenalo.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Bojga je žlutý, žlutohnědý, hnědý, zelený nebo hnědozelený had s hlavou relativně velkou (vzhledem ke zbytku těla). Obvykle dosahuje délky 1 - 2 metry, ale výjimečně může dosáhnout až 3 metrů. Jde o plaché a striktně noční zvíře, přes den se skrývá. Zaskočen zaujímá klasickou výhrůžnou S-pozici a může být dosti agresivní.

Jed[editovat | editovat zdroj]

Jed bojgy hnědé není příliš účinný, zdravého člověka obvykle nezabije, není-li alergický. Nebezpečný však může být starším a nemocným lidem nebo malým dětem.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Časový vývoj invaze bojgy hnědé na poloostrově Guam

Bojga hnědá se přirozeně vyskytuje v severní a východní Austrálii, východní Indonésii, na Nové Guinei a Šalomounových ostrovech. Jako agresívní invazní druh se zachytila na Guamu. Jednotliví jedinci byli dále zaznamenáni na těchto nepůvodních lokalitách: Havajské ostrovy, Texas, Okinawa atd.

Invaze na Guamu[editovat | editovat zdroj]

Bojga hnědá na Guamu

Někdy během 50. let se několik těchto hadů (nebo jen oplodněná samička) dostalo na ostrov Guam, který byl do té doby prost jakýchkoliv podobných predátorů. Předpokládá se, že jako dopravce posloužila americká válečná loď nebo nějaký materiál, v němž se had(i) skryl(i). Na Guamu nalezl(i) ideální prostředí a začal(i) se exponenciálně množit.

Zhruba v polovině 60. let byl rozšířen na polovině ostrova, v roce 1968 již prokazatelně žil na celém jeho území. V dnešních dnech má jeho populace hustoty 3 000 jedinců na čtvereční míli, přičemž ale větší a starší jedinci už zjevně trpí stresem z nedostatku potravy.[1] Důsledkem tohoto přemnožení je vyhubení 10 z 12 ptačích druhů žijících na ostrově před invazí (viz Muchálek guamský), zbylé jen tak tak přežívají, zpravidla na speciálních lokacích, kde jsou před hady chráněni. Těžce decimováni jsou též pozemní a stromoví obratlovci, naopak se přemnožili pavouci.[2]

Had škodí i lidským obyvatelům ostrova. Na denním pořádku jsou uštknutí lidí či výpadky proudu - od roku 1978 bylo zaznamenáno 1 200 velkých výpadků elektrického proudu vzniklých vyzkratováním elektrického vedení hady, kteří vyšplhali na stožáry nebo vnikli do transformátorů.

Z důvodu snahy o vyhubení populace bojgy hnědé, vysypávají vrtulníky nad ostrovem mrtvé myši, naplněné dávkami 80 mg paracetamolu, který je pro hady vysoce toxický a způsobuje pomalou a bolestivou smrt.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.fort.usgs.gov/resources/education/bts/invasion/history.asp
  2. Co znamenají nepůvodní hadi na ostrově Guam? Ptačí peklo a pavoučí ráj - Ekolist.cz. Ekolist.cz. . Dostupné online [cit. 2017-02-03]. (cs-CZ) 
  3. Dead Mice Update: Tiny Assassins Dropped On Guam Again. NPR.org. . Dostupné online [cit. 2017-02-03]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]