Bohumil Stašek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Důstojný pán
Msgre. ThDr. h. c. Bohumil Stašek
Mons. Bohumil Stašek
Mons. Bohumil Stašek
Církev římskokatolická
Svěcení
Kněžské svěcení 18. července 1908
Vykonávané úřady a funkce
Zastávané úřady
  • úřad 1 (rok–rok)
  • úřad 2 (rok–rok)
Zúčastnil se
  • významné události 1
  • významné události 2
Osobní údaje
Datum narození 17. února 1886
Místo narození Klabava
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí 8. srpna 1948 (ve věku 62 let)
Místo úmrtí Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbení Vyšehradský hřbitov [1]
Vyznání římskokatolické
Rodiče [
Povolání
Církevní heraldika
Římskokatolický duchovní
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bohumil Stašek (17. února 1886, Klabava[2]8. srpna 1948, Praha) byl český římskokatolický kněz, politik a čelný představitel Československé strany lidové.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval gymnázium v Plzni a Katolickou teologickou fakultu Univerzity Karlovy. Již od svých studentských let a pak i průběhu života přispíval do nejrůznějších novin a časopisů – např. do Nového věku, revue Meditace či Časopisu katolického duchovenstva. Po kněžském svěcení, které přijal 18. července 1908, působil jako kaplan v Rokycanech (podle jiných pramenů v Mýtě) až do roku 1912, kdy se stal na krátkou dobu kaplanem plzeňského arciděkanství a ještě téhož roku byl ustanoven vikaristou na pražském Vyšehradě.

Krátce poté se stává jedním z předních představitelů katolického politického života v Čechách. Během první světové války se zasadil o sloučení dosavadních tří katolických stran v jedinou Spojenou stranu katolickou (v lednu 1919 přejmenovanou na Československou stranu lidovou) a 1. září 1918 se stal jejím ústředním tajemníkem. Téhož dne vydal provolání „Idea svatováclavská a boj o samostatnost českého národa“, jímž se český katolicismus přihlásil k myšlence samostatnosti Československa; v jeho duchu byly 28. září 1918 při svatováclavské pouti slouženy slavnostní bohoslužby za československou samostatnost.

V roce 1934 založil nakladatelství Vyšehrad.

Po vstupu Československé strany lidové do Strany národní jednoty se Stašek stal předsedou kulturní sekce. Ovšem v září 1939 byl zatčen a do konce války vězněn v koncentračním táboře Dachau.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Kázání na pouti u Svatého Vavřinečka, jež proslovil na děkovné národní pouti za osvobození Chodska a české vlasti Msgre Bohumil Stašek. Praha: Bohuslav Rupp, 1945. 31 s. 

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]