Bohumil Haase

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gottlieb Haase
Narození 1765
Halberstadt
Úmrtí 1824 (ve věku 58–59 let)
Praha
Povolání nakladatel, knihtiskař, knihkupec
Děti Ludvík, Ondřej
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Bohumil (Gottlieb) Haase (25. dubna 1763 Halberstadt12. února 1824 Praha) byl český nakladatel, knihtiskař, kamenotiskař, knihkupec, podnikatel, obchodník s papírem, tvůrce typografického měrného systému pro Rakousko.[1]

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v německém Halberstadtu, do Prahy se přistěhoval roku 1795 a začal pracovat jako sazeč v tiskárně F. Jeřábka „U půl zlatého kola“. Následujícího roku si v této tiskárně najal lis, na němž tiskl novoročenky a gratulace, které zdobil novinkou – barevnými obrázky. Roku 1798 si koupil vlastní tiskárnu, téhož roku působil jako spolusoudce ve sporech tiskařského sboru.

V letech 1800–1804 založil se svým tchánem K. Widtmannem podnik Haase a Widtmann. V roce 1804 se osamostatnil, získal titul „český stavovský tiskař“ a začal obchodovat s papírem.

V roce 1806 založil knihkupectví, 1811 otevřel půjčovnu knih a 1815 vznikla jeho slévárna písma. V roce 1820 založil první kamenotiskárnu v Čechách, tu vedl se svým společníkem. Tiskárna fungovala v letech 1823–1824 jako firma Haase a Henning. V zimě roku 1824 se stal Bohumil Haase dvorním tiskařem, 12. února téhož roku v Praze zemřel.

Podnik po něm převzali jeho synové Ludvík a Ondřej a vedli jej dále pod názvem Synové B. Haase. Nakladatelství, knihtiskárna a knihkupectví stály v letech 1802–1824 na Velkém rynku v domě U půl zlaté hvězdy (dnes roh Staroměstského náměstí a Týnské ulice).

Bohumil Haase tiskl a vydával práce mnoha českých spisovatelů, např. B. J. Dlabače, J. Dobrovského, V. Hanky, J. N. Štěpánka. Vydal mimo jiné i Rukopis královédvorský, několik překladů z evropské literatury. Vydáváním českých knih přispěl ke stabilizaci spisovného jazyka, zasloužil se také o rozvoj novočeské literatury. Byl prvním nakladatelem a tiskařem v českých zemích, který vydal více děl z oblasti literatury světské než náboženské. Přispěl k rozvoji grafické a technické úrovně českých tisků.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Mendelova univerzita Brno: Typografický měrný systém

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KOLEKTIV AUTORŮ. Lexikon české literatury H - J. 1. vyd. Praha: Academia, 1993. ISBN 80-200-0345-2. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]