Bohumil Fořt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
doc. PhDr. Bohumil Fořt, Ph.D.
Narození 1973 (45–46 let)
Povolání pedagog
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Bohumil Fořt (* 1973) je český literární teoretik a vysokoškolský pedagog z Ostrova nad Ohří.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Studoval na PF JČU češtinu a matematiku (Mgr. 1997), na FF MU pedagogiku a filozofii a na FF UK teorii literatury (Ph.D. 2004; školiteli prof. Miroslav Červenka a prof. Lubomír Doležel). V letech 2000-2002 působil na University of Toronto, v letech 2003–2004 na School of Slavonic and Eastern European Languages, University of London. Pracuje v Ústavu pro českou literaturu AV ČR a zároveň přednáší na Ústavu jazykovědy a baltistiky FF MU v Brně. V roce 2011 byl na FF MU v Brně jmenován docentem české literatury.

Oblasti jeho profesního zájmu jsou teorie literatury, literárněvědný strukturalismus, sémantika fikčních světů, teorie vyprávění, česká literatura XIX. a XX. století, sémantika a sémiotika. O těchto tématech přednášel a přednáší na domácích i zahraničních univerzitách a konferencích.

Je autorem knih Úvod do sémantiky fikčních světů (2005), Teorie vyprávění v kontextu Pražské školy (2008) a Literární postava: vývoj a aspekty naratologických zkoumání (2009), Fikční světy české realistické prózy (2014) a An Introduction to Fictional Worlds Theory (2016), pěti desítek odborných studií v českých, evropských a amerických periodikách a sbornících, dvou desítek odborných recenzí a desítky odborných překladů. Publikuje česky a anglicky. Je členem redakční rady časopisu Bohemica Litteraria, zakládajícím členem Brněnského naratologického kroužku, členem European Narratology Network a The International Society for the Study of Narrative.

Kromě literatury se Bohumil Fořt věnuje zájmově také ornitologii.

Publikace[editovat | editovat zdroj]

Knihy[editovat | editovat zdroj]

Studie[editovat | editovat zdroj]

Edice[editovat | editovat zdroj]

  • Heterologica. Poetika, lingvistika a fikční světy. (Ústav pro českou literaturu AV ČR, Praha 2012)[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.ucl.cas.cz/cs/publikace/publikace-pracovnik-ustavu-2/954-bohumil-fot-literarni-postava-vyvoj-a-aspekty-naratologickych-zkoumani-ustav-pro-eskou-literaturu-av-r-praha-2008
  2. http://www.muni.cz/research/publications/785353/?lang=cs
  3. http://www.nakladatelstvi.hostbrno.cz/cs/nakladatelstvi/autori/fort-bohumil
  4. http://www.ucl.cas.cz/cs/publikace/publikace-pracovnik-ustavu-2/1358-bohumil-fot-ed-heterologica-poetika-lingvistika-a-fikni-svty-ul-av-r-praha-2012

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]