Bohové musejí být šílení 2

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bohové musejí být šílení 2
Původní názevThe Gods Must Be Crazy II
Země původuJihoafrická republikaJihoafrická republika Jihoafrická republika
BotswanaBotswana Botswana
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykyangličtina a afrikánština
Délka98 min
Žánrfilmová komedie
ScénářJamie Uys
RežieJamie Uys
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleNǃxau
ProdukceJerry Weintraub
HudbaCharles Fox
Výroba a distribuce
Premiéra1989
27. července 1989 (Německo)
Produkční společnostColumbia Pictures
DistribuceColumbia Pictures
Netflix
Předchozí a následující díl
Bohové musejí být šílení Bohové jsou pořád šílení
Bohové musejí být šílení 2 na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bohové musí být šílení II je komediální film Jamieho Uyse z roku 1989, který je pokračováním filmu Bohové musí být šílení z roku 1980, k němuž Uys napsal scénář a který také režíroval. Film Bohové musí být šílení II, který vznikl v mezinárodní koprodukci Jihoafrické republiky, Botswany a Spojených států, produkovala společnost Weintraub Entertainment Group. V USA byl uveden 13. dubna 1990 společností Columbia Pictures, ve zbytku světa jej vydala společnost 20th Century Fox.

Obsah filmu[editovat | editovat zdroj]

Film se skládá ze čtyř dějových linií, které probíhají paralelně a vzájemně se ovlivňují:

Xixo se snaží najít své ztracené děti Dva pytláci slonů cestující v náklaďáku, v němž uvízly Xixovy děti. Zoolog a právník uvízlí v poušti. Dva vojáci bojující proti sobě

Příběh začíná tím, že dva pytláci slonů, chronicky protivný "Big Ben" Brenner a jeho sympatický, ale nepříliš bystrý pomocník George, projíždějí oblastí, v níž žije Xixův kmen. Xixův syn Xiri a dcera Xisa, zvědaví na jejich vozidlo, vlezou do přívěsu s cisternou na vodu a nechají se nedobrovolně svézt, zatímco pytláci pokračují v jízdě. Xixo je následuje pěšky, odhodlán získat své děti zpět.

Dr. Ann Taylorová, mladá právnička z New Yorku, přijíždí do křovinatého letoviska, aby zde přednesla přednášku na právnické konferenci. Protože má volný čas, přijme pozvání mladého muže na projížďku v dvoumístném dvoumotorovém ultralehkém letadle. Jedou za vědcem doktorem Stephenem Marshallem, kterému právě vysílačkou oznámili, že se musí dostavit do letoviska, odkud doktor Taylor právě přijel, aby ošetřil zraněné zvíře, které našli. Nechá druhého pilota, aby hlídal jeho vůz a vybavení, a vydá se do letoviska v ultralightu s Ann na palubě, ale narazí na nepříznivé počasí a havarují, takže uvíznou v poušti Kalahari. Navíc se schyluje k válce, zosobněné ztraceným kubánským vojákem (Mateo) a jeho angolským nepřítelem (Timi), kteří se opakovaně pokoušejí vzájemně zajmout.

Všichni tito lidé se v průběhu filmu setkávají s Xixem a jeho dětmi. Nakonec děj vyvrcholí tím, že pytláci zajmou Xixa, Taylora, Marshalla a oba vojáky. Xixovi se je podaří zachránit a George, který je vlastně hodný chlapík držený v područí svého šéfa, dá Xixovi pokyny k jeho dětem. Pytláci jsou zajati, oba vojáci se poněkud neochotně dohodnou a rozejdou se bez dalšího násilí, Taylor a Marshall se vrátí do civilizace (i když ne bez poslední trapné nehody), navážou milostný vztah a Xixo najde své děti.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Film se natáčel v roce 1985, ale premiéru měl o 4 roky později. Důležitou roli (zakousnuté zvíře do boty) měl medojed kapský. Hlavní herec N!xau dostal více než stonásobně větší honorář než v první díle.