Bohdan Pomahač

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
prof. MUDr. Bohdan Pomahač, M.D.
Bohdan Pomahac.png
Narození 8. března 1971 (48 let)
Ostrava
Alma mater Univerzita Palackého v Olomouci
Zaměstnavatelé Brigham and Women's Hospital
Ocenění Cena Neuron
medaile Za zásluhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Jim Maki, jeden z pacientů Bohdana Pomahače (v pozadí)

Bohdan Pomahač (* 8. března 1971 v Ostravě) je český plastický chirurg, který vedl tým provádějící první úplnou transplantaci obličeje ve Spojených státech amerických, která byla zároveň celosvětově teprve třetí.[1]

Narodil se v rodině chemického inženýra a učitelky. Své dětství strávil v Ostravě v Československu v třípokojovém bytě, ale víkendy trávila rodina v Morávce v Moravskoslezských Beskydech. Jako mladík byl nadšeným a poměrně úspěšným šachistou.

Po ukončení střední školy na Wichterlově gymnáziu[2] šel studovat Lékařskou fakultu Palackého univerzity v Olomouci. Už během studia byl na stáži v Bostonu v Massachusetts, kam se také hned po absolvování univerzity vydal pracovat a kde nastoupil do nemocnice Brigham and Women's Hospital.

V roce 2012 mu Česká transplantační nadace udělila cenu za rozvoj transplantační medicíny.[3] V roce 2014 převzal od Nadačního fondu Neuron na podporu vědy Cena Neuron za přínos světové vědě v oboru medicína. Dne 28. října 2015 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. První úplnou transplantaci obličeje v USA vedl český chirurg. ČT24 [online]. 2001-3-21 [cit. 2011-4-7]. Dostupné online. 
  2. Bohdan Pomahač: Mějte velké sny. www.wigym.cz [online]. [cit. 2015-11-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04. 
  3. Nadace ocenila Bohdana Pomahače za transplantaci obličeje

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]