Bogd úl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Bogd úl
Богд уул
Nejvyšší bod 2257 m n. m. (Cecégün úl)

Nadřazená jednotka Chentej

Světadíl Asie
Stát Mongolsko Mongolsko
Povodí Túl
Souřadnice

Bogd úl (mongolsky Богд уул) je horský masiv na jih od hlavního města Mongolska, Ulánbátaru, na levém břehu řeky Túl. Nachází se v Centrálním ajmagu kde zaujímá rozlohu 40,8 km². Nejvyšší horou je 2257 metrů vysoký Cecégün úl. Od roku 1996 je území biosférickou rezervací UNESCO.[1]

Příroda[editovat | editovat zdroj]

Bogd úl

Polovinu rozlohy Bogd úlu tvoří lesy. Zbytek tvoří plochy s keřovými porosty, horské stráně, louky a pastviny. Jde o nejjižnější hranici lesa v Mongolsku. Žije zde více než 40 druhů savců a desítky druhů ptáků. Roste zde více než 260 druhů rostlin.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Bogd úl byl chráněn již ve 13. století a roku 1778 byl výnosem mandžuského císaře vyhlášen Hlavní posvátnou horou (Bogd chán úl) čtyř chalchských provincií Vnějšího Mongolska. Ve dvacátých letech 20. století zde čínská vojska v klášteře Mandzširyn chijd držela v zajetí Bogdgegéna - hlavu Vnějšího Mongolska. Bogdgegén byl osvobozen oddíly bělogvardějského dobrodruha barona Ungern von Sternberga. Po vzniku Mongolské lidové republiky byl status chráněného území potvrzen, svatyně na Cecégün úlu a klášter Mandzširyn chijd však byly vypáleny.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. (anglicky) Informace na stránkách UNESCO

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]