Bodnant Garden

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Through the arch - geograph.org.uk - 341071.jpg

Bodnant Garden je pozemek o rozloze 32 hektarů, na němž je zahrada, vlastněný společností National Trust. Leží v blízkosti Tal-y-Cafn, v kraji čtvrti Conwy, ve Walesu. Bodnant Garden se nachází nad řekou Conwy a je z z tohoto místa výhled přes údolí Conwy na vrchy Carneddau.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Zahrady jsou rozmanité a zahrnují formální zahrady ohraničené stříhanými živými ploty, s okrasnými jezírky a bazény a formální květinové záhony, oblouky ze štědřence Laburnum anygyroides a mnoha palácových zahrad. Ačkoliv Bodnant garden je především nejznámější pro své programy šlechtění rostlin, zvláště odrůd pěnišníků, které jsou pěstované po celém světě. Také pozoruhodné jsou sbírky šácholanů, kamélií, plaménků a hortenzií.

Pin Mill byl původně postaven jako altán u Woodchester Mansion, v Gloucestershire, v roce 1730. Později byl použit jako použitý jako pin mlýn. Byl přestěhován do Bodnant garden v roce 1930 a znovu postaven na terase v zahradě.

Pin mill

Původ[editovat | editovat zdroj]

Zahrada byla založena v roce 1875, a byla vytvořena čtyřmi generacemi z Aberconways a je rozdělena do dvou částí: horní část (kolem domu) nabízí obrovské terasy napodobující italské zahrady, pozoruhodné dřeviny a formální trávníky. Nižší část "Dell" je upravena zalesněným údolím, potoky a divokou zahradou. Součástí Dell jsou mlýn Old Mill s rybníkem a mlýnským náhonem a atraktivním vodopád u řeky Hiraethlyn.

The Laburnum Arch at Bodnant Garden - geograph.org.uk - 207049.jpg

Woodland[editovat | editovat zdroj]

Mezi mnoha stromy v Dell a Woodlandu jsou pozoruhodné zejména kalifornské sekvojovce. Jedna z obřích sekvojí (Sequoiadendron giganteum) měří 47,2 m (155 ft) na výšku.[1] Další strom ze západní části Spojených států, douglaska Pseudotsuga menziesii dosahuje 48 m (157 ft).[2] Z Číny sem byla v roce 1949 dovezena a vysazena metasekvoj Metasequoia glyptostroboides, byla vysazena anonymně, je to dřevina známá dříve pouze ze zkamenělin, věřilo se, že vyhynula.[3]

Streamside azaleas, Bodnant Garden - geograph.org.uk - 331036.jpg

Nad Dell je "The Poem", rodinné mauzoleum, ze kterého vede síť stezek křovinami k Rozmarýnové zahradě na trávník (oddělený od starého parku ha-ha) a přes trávník okolo zahrady.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bodnant Garden na anglické Wikipedii.

  1. al-y-Cafn - Bodnant Gardens [online]. Redwood World. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Wondermondo Wales [online]. Gatis Pāvils. [url=http://www.wondermondo.com/Wales.htm Dostupné online]. (anglicky) 
  3. Monumental Trees The Dawn Redwood [online]. MonumentalTrees.com. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]