Bobruškovití

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxBobruškovití
alternativní popis obrázku chybí
Bobruška
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída savci (Mammalia)
Řád hlodavci (Rodentia)
Čeleď bobruškovití (Aplodontidae)
Brandt, 1855
Rod
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bobruškovití (Aplodontidae, někdy Aplodontiidae[1]) je čeleď hlodavců z podřádu veverkočelistní (Sciuromorpha). Zahrnuje jediný recentní rod Aplodontia s jedním druhem bobruška (Aplodontia rufa), který žije v podhorských oblastech při pacifickém pobřeží Severní Ameriky.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Bobrušky jsou 30–45 cm dlouzí a kolem 800 g vážící býložraví hlodavci vzhledem připomínající menšího bobra. Jsou ale mnohem více příbuzní s veverkami. Z vývojového hlediska jsou považováni za nejprimitivnější hlodavce.[2]

Žijí na zalesněných nebo hustě křovinatých plochách kolem řek či jezer. V zemi si vyhrabávají nory se systémem mělkých chodeb vedoucích k hlavnímu hnízdu a několika spížím. Ty jsou využívány zejména v zimě, protože během ní neupadají bobrušky do zimního spánku. Potravu hledají spíše v noci, ale jsou běžně aktivní i ve dne.

Rodí 2–3 mláďata a dožívají se věku 5–6 let. Nejsou zařazeni mezi ohrožené živočichy.[3]

Podrobnější informace naleznete v článku Bobruška.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Známé jsou tyto rody:[4]

rod Aplodontia – bobruška

rod †Ameniscomys

Historický výskyt[editovat | editovat zdroj]

Příslušníci této čeledi se dříve vyskytovali i na jiných světadílech, kde však vyhynuli: v Evropě jsou známé fosílie z třetihor od počátků oligocénu po střední miocén, v Asii od středního oligocénu po pozdní miocén.[2] V severní Americe se vyskytují nejdéle: od pozdního eocénu do současnosti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Mammal Species of the World [online]. 3. vyd. Bucknell University, 2009 [cit. 2012-08-16]. Kapitola Aplodontiidae. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b NOWAK, Ronald M. Walker's Mammals of the World. 6. vyd. Baltimore and London: Johns Hopkins University Press, 1999. 1921 s. ISBN 0-8018-5789-9. Kapitola Rodentia: Rodents, s. 1245-6. (anglicky) 
  3. FELLERS, G. M.; LIDICKER, W. Z., Jr.; LINZEY, A. V., et al. Aplodontia rufa [online]. IUCN, 2008 [cit. 2012-08-16]. (IUCN Red List of Threatened Species. Version 2012.1). Kapitola Population. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Profil taxonu bobruškovití [online]. BioLib [cit. 2009-11-13]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]