Bob Kahn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Robert Elliot Kahn
Kahn v Ženevě, květen 2013
Kahn v Ženevě, květen 2013
Rodné jménoRobert Elliot Kahn
Narození23. prosince 1938 (85 let)
Brooklyn, USA
Alma materCity College of New York(B.E.E., 1960)
Princetonská univerzita
(M.A., 1962; Ph.D., 1964)
PracovištěBellovy laboratoře
Massachusettský technologický institut
BBN
DARPA
Korporace pro národní výzkumné iniciativy
OboryTelekomunikace, počítačové sítě
Známý díkyInternetovému protokolu (IP)
Ocenění
Manžel(ka)Patrice Ann Lyons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Robert Elliot Kahn (* 23. prosince 1938 Brooklyn) je americký elektrotechnik, který spolu s Vintem Cerfem navrhl Transmission Control Protocol (TCP) a internetový protokol (IP), základní komunikační protokoly sítě Internet.

V roce 2004 Kahn získal s Vintem Cerfem Turingovu cenu za svou práci na TCP/IP.[1]

Život[editovat | editovat zdroj]

Kahn se narodil v New Yorku rodičům Beatrice Pauline (rozené Tashkerové) a Lawrenci Kahnovi v židovské rodině neznámého evropského původu.[2][3][4][5][6] Prostřednictvím svého otce je příbuzný s futurologem Hermanem Kahnem. Po získání titulu B.E.E. v elektrotechnice na City College of New York v roce 1960 odešel na Princetonskou univerzitu, kde v roce 1962 získal M.A. a v roce 1964 Ph.D. v elektrotechnice. Jeho školitelem na Princetonu byl Bede Liu. Po disertaci s názvem „Some problems in the sampling and modulation of signals (Problémy vzorkování a modulace signálů)“[7][8] nastoupil do společnosti Bolt Beranek and Newman Inc. a v roce 1972 nastoupil do Úřadu pro techniky zpracování informací (IPTO) v rámci agentury DARPA. Na podzim roku 1972 předvedl na Mezinárodní konferenci o počítačové komunikaci propojení 20 různých počítačů v síti ARPANET, což byla „přelomová událost, díky níž si lidé najednou uvědomili, že přepojování paketů je technologie, která může fungovat.“[9] Poté se podílel na vývoji protokolů TCP/IP pro propojení různých počítačových sítí. Když se stal ředitelem IPTO, zahájil vládní Strategickou počítačovou iniciativu Spojených států v hodnotě miliardy dolarů, největší program počítačového výzkumu a vývoje, jaký kdy americká federální vláda realizovala.[10]

Po třinácti letech působení v agentuře DARPA odešel a v roce 1986 založil společnost Corporation for National Research Initiatives (CNRI), od roku 2022 zůstává jejím předsedou, generálním ředitelem a prezidentem.[11]

Internet[editovat | editovat zdroj]

Při práci na projektu satelitní paketové sítě SATNET přišel s myšlenkami, na základě kterých později vytvořil Transmission Control Protocol (TCP), který byl určen jako náhrada za dřívější síťový protokol, NCP, používán v ARPANET. TCP hrál hlavní roli při vytváření základu sítě s otevřenou architekturou, která umožňovala vzájemnou komunikaci počítačům nebo sítím kdekoli na světě, bez ohledu na to, jaký hardware nebo software počítače v obou sítích používají. Pro dosažení tohoto cíle byl protokol TCP navržen tak, aby měl následující vlastnosti:

 • Jednotlivé části sítě budou schopny navzájem komunikovat prostřednictvím specializovaných počítačů, které pouze předávají přijaté pakety; tyto počítače se zpočátku nazývaly brány (anglicky gateway), nyní routery.
 • Žádná část sítě nesmí představovat jediný bod selhání ani nesmí být schopna ovládat celou síť.
 • Každé části informace posílané sítí bude přiděleno pořadové číslo, čímž se zajistí, že bude v cílovém počítači zpracována ve správném pořadí, a bude možné detekovat ztrátu kterékoli z nich.
 • Počítač, který odeslal data na jiný počítač, bude informován, že data byla úspěšně přijata, tím, že cílový počítač pošle zpět speciální paket, nazývaný potvrzení (ACK), pro tento určitý kus informace.
 • Pokud se data poslaná z jednoho počítače na druhý ztratí, odesilatel čekající na potvrzení po uplynutí prodlevy rozpozná, že došle ke ztrátě dat nebo potvrzení a pošle data znovu.
 • Původní odesilatel doplní každou část dat posílané sítí kontrolním součtem, který koncový příjemce přepočítá a zkontroluje, zda nedošlo k poškození dat při přenosu.

Na jaře roku 1973 se k práci na projektu připojil Vint Cerf, se kterým vytvořili první verzi protokolu TCP. Později byl protokol rozdělen na dvě samostatné vrstvy: komunikaci mezi koncovými uzly zajišťuje TCP, zatímco internetový protokol (IP) zajišťuje komunikaci mezi propojenými sítěmi.[12] Tyto dva protokoly tvoří základ rodiny protokolů TCP/IP a moderního Internetu.

V roce 1992 založili s Vintem Cerfem Internet Society s cílem zajišťovat vedení v oblasti standardů, vzdělávání, strategie a politiky související s Internetem.

Články[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bob Kahn na anglické Wikipedii.

 1. Robert E Kahn - A.M. Turing Award Laureate [online]. amturing.acm.org. Dostupné online. 
 2. Leaders in Technology, and Also Jewish | Jewish Reconstructionist Community [online]. [cit. 2017-03-19]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-03-20. 
 3. Jew of the Week: Bob Kahn - Jew of the Week [online]. www.jewoftheweek.net. Dostupné online. 
 4. Oral Historie Robert Kahn [online]. 2010-07-07. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 
 5. Who's who in Frontiers of Science and Technology [online]. Dostupné online. 
 6. Paid Notice: Deaths KAHN, LAWRENCE [online]. Nytimes.com, 1999-04-30 [cit. 2013-07-24]. Dostupné online. 
 7. Bede Liu|Dean of the Faculty [online]. dof.princeton.edu [cit. 2021-09-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2021-09-06. 
 8. KAHN, Robert E. Some problems in the sampling and modulation of signals. [s.l.]: [s.n.], 1964. Dostupné online. (anglicky) 
 9. KAHN, Robert E. CBI oral history interview with Robert E. Kahn. purl.umn.edu. 1990-04-24. Dostupné online. 
 10. Robert E. Kahn [online]. Corporation for National Research Initiatives [cit. 2021-04-29]. Dostupné online. 
 11. About CNRI [online]. CNRI, February 2022 [cit. 2022-06-11]. Dostupné online. 
 12. JANET, Abbate. Inventing the Internet. [s.l.]: MIT Press, 1999. Dostupné online. ISBN 0-262-01172-7. S. 130. 
 13. Robert Kahn; Vinton Cerf. Al Gore and the Internet [online]. The Register, 2000-10-02 [cit. 2008-08-22]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2008-09-19. 
 • Directors & Officers: Robert E. Kahn [online]. CNRI [cit. 2010-01-24]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]