Bobří vodopád

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bobří vodopád
peřeje Bobřího potoka
peřeje Bobřího potoka
Rozměry
Celková výška 8 m
Poloha
Světadíl Evropa
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Ústecký
Okres Děčín
Obec Verneřice
Zeměpisné souřadnice
Bobří vodopád
Bobří vodopád
Ostatní
Vodní tok Bobří potok
Povodí Labe
Poznámka dva vodopády
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bobří vodopád se nachází v Bobří soutěsce na Bobřím potoce, nedaleko obce Verneřice v okrese Děčín.[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o přibližně osm metrů vysoké kaskádovité peřeje zaříznuté v čedičovém masivu kopce Tokaniště (535 m n.m.), kde voda Bobřího potoka podle aktuální vydatnosti padá z výšky 2 až 4 m. Největší průtok dosahuje potok při jarním tání, nebo vydatných lijácích. Přibližně 100 m po proudu pod Bobřím vodopádem se nachází na bezejmenném přítoku Bobřího potoka další vodopád. Po čedičovém skluzu stéká, při větším průtoku vody spíše padá z výšky přibližně osmi metrů potok a následně se vlévá z pravé strany do Bobřího potoka. Někdy jsou oba tyto vodopády označovány společně jako Bobří vodopády. Vodopád a okolí je oblíbeným cílem turistů a trampů, kteří zde často i táboří.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Bobří vodopád je přístupný po zelené turistické značce z obce Verneřice (cca 0,5 km) po proudu potoka, nebo z opačného směru od obce Víska (cca 1,5 km). Procházku Bobří soutěskou zvládne každý turista, stezka není sjízdná pro kola. Po dešti jsou kamenité části stezky kluzké a v zimě je stezka podél potoka zledovatělá. Na několika místech stezka překonává potok a ne vždy se dá přejít po lávce.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ŠTEFÁČEK, Stanislav. Encyklopedie vodních toků Čech, Moravy a Slezska. Praha 2: Baset, 2008. ISBN 978-80-7340-105-4. Kapitola Bobří potok, s. 54. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]