Bobří potok

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bobří potok
Bobří potok a jeho vodopád
Bobří potok a jeho vodopád
Základní informace
Délka toku28,1 km
Plocha povodí126,9 km²
Průměrný průtok0,71 m³/s
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí1-14-03-070
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Ústecký krajPříbram, Verneřice, Loučky; Liberecký krajVeliká, Janovice, Kravaře, Sezímky, Stvolínky, Holany, Rybnov, Mnichov
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Ploučnice, Robečský potok
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bobří potok je vodní tok patřící do povodí Ploučnice na severu Čech. Protéká okresy Děčín a Česká Lípa na rozhraní Ústeckého a Libereckého kraje. Pramení pod Bukovou horou v Českém středohoří, napájí cestou soustavu Holanských rybníků a končí v Novozámeckém rybníku nedaleko obce Zahrádky na Českolipsku.

Popis toku[editovat | editovat zdroj]

Kamenný most přes Bobří potok u Hrázského rybníka

Pramení ve výšce 594 m n. m.[1][2] pod Bukovou horou na katastru vesnice Příbram. Protéká zprvu směrem na východ skrze Příbram, Verneřice, Loučky, tvoří Bobří vodopád v přírodní památce Bobří soutěska[3], pak se stáčí k jihu přes Kravaře na Českolipsku. Zde se obrací opět k východu přes vesnice Sezímky a Stvolínky. Za nimi napájí řadu mokřadů a rybníků – Dolanský, Hrázský, Milčanský a Holanský rybník (viz Holanské rybníky) Nedaleko obce Zahrádky se spojuje s Dolským potokem a napájí od jihu chráněný Novozámecký rybník (národní přírodní rezervace), kam přitéká přes Mnichovskou průrvu u Zahrádek.[4] Tam jeho vody končí. Novozámecký rybník je napájen i Robečským potokem od východu, odtok z něj přes Novozámeckou průrvu je pojmenován jako pokračování Robečského potoka. Ten se za Českou Lípou u dubické pískovny z levé strany vlévá do Ploučnice, která pak protíná východní část Českého středohoří a míří na severozápad k soutoku s řekou Labe v Děčíně.

Plocha povodí je 126,9 km², délka toku 28,1 km, průměrný průtok u ústí 0,71 m³/sec.[5]

V Kravařích teče Bobří potok kolem hradeb městyse

Využití[editovat | editovat zdroj]

Horní část potoka je v péči rybářského revíru MO ČRS Děčín, je označena jako chráněná pstruhová voda č. 443 061 se zákazem rybaření. Poté je v péči MO ČRS Žandov (443060). Napájená soustava Holanských rybníků má různé vlastníky.

Povodně[editovat | editovat zdroj]

Potok se občas dostává až na III.povodňový stupeň a zaplavuje obce na jeho toku.[zdroj?]

Před vtokem do Mnichovské průrvy

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VLČEK, Vladimír. Vodní toky a nádrže. Praha: Academia, 1984. Kapitola B, s. 63. 
  2. ŠTEFÁČEK, Stanislav. Encyklopedie vodních toků Čech, Moravy a Slezska. Praha 2: Baset, 2008. ISBN 978-80-7340-105-4. Kapitola Bobří potok, s. 54. 
  3. RŮŽIČKA, Jiří. Českolipsko do kapsy. [s.l.]: KMa, s.r.o, 2007. ISBN 978-80-7309-488-1. Kapitola Bobří soutěska, s. 13. 
  4. Českolipsko do kapsy, str. 98
  5. Encyklopedie vodních toků, str. 54

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]