Bo-taoši

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Soubor:Bo-taoshi+final.jpg
Zápas v bo-taoši

Bo-taoši (česky shazovaná) je sportovní hra provozovaná během sportovních dnů na japonských školách. Jejím principem je shodit či sklonit 3–4 metry dlouhý stožár nepřátelského týmu a zároveň ubránit vlastní stožár před svržením. Tradičně ji hrají kadeti na Akademii národní obrany (NDA) v Japonsku v den výročí založení školy, a tam je známá svou velikostí, protože spolu soutěží dva týmy o síle 150 hráčů. Každý tým je rozdělen do dvou skupin po 75 útočnících a 75 obráncích. Obránci v bílém dresu začínají kolem své tyče, zatímco útočníci v barvách svého týmu zaujímají výchozí pozici v určité vzdálenosti od tyče soupeřícího týmu. Tým prohraje, pokud je jeho stožár skloněn níže než do úhlu 30° vzhledem k vodorovné rovině (začíná se se stožáry postavenými kolmo neboli v úhlu 90° vůči vodorovné rovině). Až do změny pravidel v roce 1973 stačilo k vítězství nepřátelský stožár sklonit pouze pod úhel 45° k vodorovné rovině. Při souboji o stožáry je zakázáno soupeře bít, škrtit a podobně.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Bodlak, Tyler. The Scribe 12. listopadu 2011. Obscure Sports: Bo-Taoshi . Tento článek o bo-toashi popisuje pravidla, cíle a historii sportu.
  • Oficiální internetové stránky Akademie národní obrany Japonska. Pravidelné výroční akce . Tento zdroj je oficiální web Japonské akademie národní obrany. Obsahuje plány, třídy, profesory, aktivity, tradice a sportovní události. Bo-taoshi se tradičně hraje 1. listopadu, což je také Den sil sebeobrany.https://www.youtube.com/watch?v=VnMePsHE8Js&t=54s