Slavnost Narození Páně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Boží hod vánoční)
Místo narození Ježíše v kryptě Chrámu Narození Páně v Betlémě

Slavnost Narození Páně či Boží hod Vánoční (lat. nativitas Domini, též 1. svátek vánoční) je vlastním dnem oslavy narození Ježíše Krista, tedy Vánoc. V západní liturgické tradici slavnost připadá na 25. prosince. Liturgická barva je bílá.

Psaní velkých písmen[editovat | editovat zdroj]

Pravidla českého pravopisu uvádí podoby Boží hod vánoční a Hod Boží vánoční (bez honorifikace Hod boží vánoční). Tento způsob psaní však neodpovídá způsobu psaní názvů jiných svátků – píše se např. pondělí Velikonoční. Autoři publikace Psaní velkých písmen v češtině proto navrhují užívat podoby Boží hod Vánoční (bez honorifikace boží hod Vánoční) a hod Boží Vánoční (bez honorifikace hod boží Vánoční). Názvy slavnost Narození Páně (bez honorifikace slavnost Narození páně) a první svátek vánoční z hlediska psaní velkých písmen problematické nejsou.

Jesličky[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Jesličky.

Se slavností Narození Páně je tradičně spojena také příprava scén narození, tzv. betlémů, které poprvé připravil roku 1223 sv. František z Assisi. Tradiční jsou také vánoční hry, připravované většinou jako pásmo scén z příběhu o Ježíšově narození a koled.

Liturgie[editovat | editovat zdroj]

Vstup do Chrámu Narození PáněBetlémě

Gelasiánský a Gregoriánský sakramentář uvádějí v tento den tři mše včetně zvláštního dispensu od eucharistického postu. Tato zvláštnost však zřejmě platila pouze v Římě, neboť hispánský biskup, sv. Ildefons z Toleda, uvádí možnost slavit eucharistii třikrát i pro Velikonoce, Bílou neděli a svátek Proměnění Páně. Trojí slavení mše teologicky mělo podle sv. Tomáše Akvinského odkazovat na trojí zrození Božího syna (od věčnosti, v těle a v lidském srdci či duši). Liturgická barva dne se historicky měnila (černá, bílá, červená, fialová), avšak dnes je bílá. Původně se slavnostní Gloria zpívalo pouze při první mši toho dne. Dnes je slavnost Narození Páně v římskokatolické církvi v Česku tzv. zasvěceným svátkem. Pro tzv. svatvečer (pozdní odpoledne až večer Štědrého dne) existují zvláštní liturgické texty, tzv. mše z vigilie. Existují také různé texty pro slavení Eucharistie o půlnoci, při svítání a během dne.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]