Bnot Ja'akov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bnot Ja'akov
BnotYaakovBridge.JPG
Základní údaje
StátIzraelIzrael Izrael
KomunikaceDálnice 91
PřesJordán
Souřadnice
Mapa
Další data
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Bnot Ja'akov
Bnot Ja'akov
Lokalizace Bnot Ja'akov

Bnot Ja'akov neboli Most Bnot Ja'akov (hebrejsky: גשר בנות יעקב, Gešer Bnot Ja'akov, doslova „Most Ja'akovových [Jakubových] dcer“, arabsky: ,جسر بنات يعقوب, Džisr Banát J‘aqúb) je most přes řeku Jordán mezi Izraelem a Golanskými výšinami.

Nachází se na řece Jordán, cca 13 kilometrů od severního břehu Galilejského jezera. Přes most prochází dálnice číslo 91, která vede z údolí řeky Jordán do centrální části Golanských výšin. Necelý 1 kilometr severozápadně od mostu leží vesnice Gadot.

Řeka Jordán, v pozadí most Bnot Ja'akov
Místo bitvy mezi křižáky a muslimy u mostu Bnot Ja'akov
Ruiny křižácké pevnosti Chastelet u mostu Bnot Ja'akov

Jméno mostu je pravděpodobně odvozeno od nedalekého ženského kláštera nazvaného Ja'akov, který vybíral poplatky za přejezd přes Jordán a není tedy odvozeno od dcer jakéhosi Ja'akova, o nichž se historické prameny nezmiňují.[1] Podle biblické tradice mělo být toto místo, kde praotec Jákob překročil Jordán na cestě do země izraelské, viz Kniha Genesis 32,11: „Nejsem hoden veškerého tvého milosrdenství a vší tvé věrnosti, které jsi svému služebníku prokázal. Tento Jordán jsem překročil s holí, a teď mám dva tábory[2]

Jde o historický přejezd Jordánu. Už v dobách starověkého Říma tu stávalo přemostění. V dobách křižáckých výprav v roce 1179 se v této lokalitě odehrála bitva mezi křižáky, kteří zde poblíž mostu ovládali pevnost Chastelet, a muslimy. V roce 1799 tudy přešla během svého blízkovýchodního tažení Napoleonova vojska. Roku 1918 byl most poničen během britského tažení proti Osmanské říši. V následujícím období existence mandátní Palestiny zde byla umístěna britská vojenská posádka, která střežila tudy probíhající hranici mezi britskou mandátní Palestinou a francouzskou mandátní Sýrií. V roce 1946 byl most zničen při takzvané Noci mostů - protibritské akci židovského odboje, jejímž cílem bylo narušit dopravní spojení Palestiny s okolními státy.[1]

Výsledkem první arabsko-izraelské války v roce 1948 bylo, že most se ocitl v blízkosti hranice mezi Izraelem a Sýrií, byť zcela na izraelské straně. Jeho dopravní význam ale byl vzhledem k absenci přeshraničních vztahů mezi oběma státy eliminován. Až po šestidenní válce v roce 1967, kdy Izrael dobyl Golanské výšiny, opět získal svou roli spojnice mezi údolím Jordánu a centrálními oblastmi Golan.

Poblíž mostu byly objeveny archeologické pozůstatky z paleolitu.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c גשר בנות יעקב [online]. bet-alon.co.il [cit. 2010-10-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-01-15. (hebrejsky) 
  2. Gn 32, 11 (Kral, ČEP)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]