Evropská solidarita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Blok Petra Porošenka)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Блок Петра Порошенка
Blok Petra Porošenka
Logo
Datum založení 28. února 2001
Předseda Vitalij Kličko
Zakladatel Petro Porošenko
Sídlo Kyjev, Ukrajina
Ideologie Liberální konzervatismus
Pro-evropanismus
Barvy bílá, červená
Oficiální web solydarnist.org

Blok Petra Porošenka (ukrajinsky Блок Петра Порошенка) je ukrajinská politická strana. Strana vznikla jako Solidarita v roce 2001 odštěpením od Sociálně demokratické strany Ukrajiny a vždy byla spojována s Petrem Porošenkem, který byl i jejím první předsedou a zůstává čestným předsedou strany. V roce 2013 byla strana de iure zrušena, de facto se spojila se jinou menší politickou stranou, která byla následně přejmenována na Celoukrajinské sdružení Solidarita. V srpnu 2014 pak strana byla přejmenována na současný název.

Strana se účastnila parlamentních voleb v roce 2002, kdy jako součást bloku Naše Ukrajina získala 13 mandátů. V letech 2003 – 2013 byla prakticky neaktivní. V srpnu 2014 byl předsedou strany zvolen Jurij Lucenko. Strana chce být členem Evropské lidové strany.

Strana vyhrála parlamentní volby v roce 2014, ve kterých spolupracovala se stranou UDAR. Na prvním místě kandidátky byl předseda UDARu Vitalij Kličko, na druhém Jurij Lucenko a na třetím nestraník Olha Bohomolec. Strana získala celkem 132 ze 423 křesel.

Reference[editovat | editovat zdroj]