Bliss (fotografie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bliss
AutorCharles O'Rear
Rok vzniku1996
Technikafotografie
UmístěníUSA Sonoma County, Kalifornie, USA

Bliss je název fotografie používané jako základní tapeta operačního systému Windows XP. Fotografii pořídil v roce 1996 americký fotograf Charles O'Rear, který fotografii nejprve poslal společnosti Corbis a posléze veškerá práva k fotografii koupil Microsoft.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Fotografie pořízená na stejném místě v roce 2006

V lednu 1996 byl bývalý fotograf National Geographic Charles O'Rear na cestě ke své přítelkyni, jako každý pátek odpoledne. Pracovali spolu na knize o vinné révě. Před jeho cestou prošla krajinou bouře, a tak vášnivý fotograf O'Rear vyčkával na příležitost pro zachycení fotografie, kterou by mohl uplatnit do své knihy. Po cestě si všiml neobvyklé hory. Většina hor a kopců v okolí byla pokryta vinicemi, tato ovšem kvůli napadení hory mšičkou révokazem nebyla.[1] O'Rear zastavil, postavil si stativ a vyfotografoval si horu na střední formát.

Jelikož pro tuto fotku nakonec nenašli uplatnění v připravované knize, uvolnil ji O'Rear přes Corbis k dispozici pro použití jakoukoli zúčastněnou stranou, která by byla ochotná zaplatit odpovídající licenční poplatek. V roce 2000 nebo 2001 kontaktoval tým vývojářů Microsoftu O'Reara přes Corbis se zájmem o odkoupení veškerých práv pro používání fotografie jako výchozí tapety operačního systému Windows XP. O'Rear souhlasil, Microsoft mu zaplatil letenku do Seattlu, kam donesl film, a O'Rear podepsal smlouvu.

Microsoft dal fotografii jméno, a udělal z ní klíčovou součást marketingové kampaně na Windows XP. Fotografie byla k vidění na přibližně miliardě počítačů – odhad se opírá o počet kopií softwaru Windows XP.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bliss (image) na anglické Wikipedii.

  1. Goldin+Senneby » Blog Archive » After Microsoft. www.goldinsenneby.com [online]. [cit. 2016-09-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-02-20. 

Související články[editovat | editovat zdroj]