Blahovičník citroníkový

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Blahovičník citroníkový

alternativní popis obrázku chybí
Blahovičník citroníkový
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: myrtotvaré (Myrtales)
Čeleď: myrtovité (Myrtaceae)
Rod: blahovičník (Eucalyptus)
Binomické jméno
Eucalyptus citriodora
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Blahovičník citroníkový (Eucalyptus citriodora či Corymbia citriodora) je strom dorůstající výšky až přes padesát metrů, vyznačující se intenzivní citronovou vůní.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Má hladkou, bledou, barevně skvrnitou kůru. Listy jsou protáhlé. Plody jsou hnědé tobolky s drobnými semeny, které se nacházejí až u vrcholku stromu.

Upřednostňuje lehčí, mírně kyselé hlinité půdy s příměsí písku. Přirozeně se vyskytuje na severovýchodě Austrálie.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Blahovičník citroníkový je důležitý lesní strom. Jeho dřevo není příliš kvalitní, ale je významný pro výrobu medu, a díky velké spotřebě vody se užívá k vysušování půdy na místech močálů a bažin. Významný je i jako parkový strom. Vyhledáván je pro své vonné silice, které mají také léčivé účinky zejména pro dýchací ústrojí. Často se proto umisťuje do zahrad nemocnic a sanatorií. Rostlina snáší poklesy teplot přibližně do –5 °C.

Obsahové látky[editovat | editovat zdroj]

Blahovičník obsahuje množství silic. Hlavní účinek silice z listů je repelentní. Výroba silic z listů probíhá především v Brazílii a v Číně. Zatímco surová silice se používá v parfumerii, pro přísady do repelentů se chemicky zpracovává. Další možné použití je v čisticích prostředcích, v deodorantech, jako přísada do potravin a ve farmaceutickém průmyslu (přípravky pro léčbu astmatu, senné rýmy, zánětů průdušek a horních cest dýchacích, vysokého krevního tlaku, revmatických onemocnění, očních a kožních chorob).

Eukalyptová silice je silnou přírodní dezinfekcí, a jako taková může být ve větším množství toxická. Býložravci, kteří se listy živí (zejména koaly a některé vačice), ji však snášejí bez potíží.

Květy rostliny produkují velké množství nektaru, která je potravou mnoha opylovačům, k nimiž patří hmyz, ptáci, netopýři a vačice.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Související články[editovat | editovat zdroj]