Blücherův palác

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Blücherův palác
Blücherův palác
Blücherův palác
Účel stavby

depozitář Slezského muzea

Základní informace
Slohbaroko
Výstavba15. století
Přestavba1737
StavebníkJiří Rudolf Wipplar
Další majiteléGebhard II. Blücher z Wahlstadtu
Československé zemědělské muzeum
Současný majitelSlezské zemské muzeum[1]
Poloha
AdresaMasarykova třída 35, Opava, ČeskoČesko Česko
UliceMasarykova třída
Souřadnice
Blücherův palác
Blücherův palác
Další informace
Rejstříkové číslo památky35435/8-1286 (PkMISSezObr)
Webhttp://opava-city.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Blücherův palác je barokní stavba v centru Opavy. V současnosti je budova v havarijním stavu. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Středověk[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o domě na této parcele pochází z roku 1400, kdy zde stál gotický dům postavený místním knězem.[3] V roce 1635 koupili pozemek i s domem Šípové z Bránice, kteří dům upravili. Dalšími majiteli se stal roku 1565 rod Tvorkovských z Kravař. V roce 1570 došlo k rozšíření a přestavbě domu na renesanční sídlo.

Současná podoba[editovat | editovat zdroj]

V roce 1737 nechal Jiří Rudolf Wipplar dům zbořit a na jeho místě postavil dnešní palác, který sloužil jako přechodné sídlo šlechtice při jeho pobytu v Opavě. V roce 1762 koupil objekt Ignác Dominik Chorinský, který byl známým podporovatelem umění. V domě se pořádaly taneční i poslechové hudební produkce, kantáty a v prvním patře se dokonce hrálo divadlo.[3] Z paláce se tak stal střed života společenské smetánky té doby. Roku 1800 prodala Ignácova dcera Anna palác, který zdědila po svém otci, hraběti Janu Josefovi Larisch-Mönnichovi. Dům prošel následně modernizací a v roce 1820 (u příležitosti Opavského kongresu) byl v jeho prostorách ubytován ruský car Alexandr I. Pavlovič. Roku 1832 se majitelem domu stává Gebhard II. Blücher z Wahlstadtu, který se do rodiny Larischů přiženil. V roce 1852 prošel dům, tehdy již nazývaný Blücherův palác, další rekonstrukcí. Od 2. poloviny 19. století Blücherové přestali svůj palác obývat – v přízemí byly roku 1883 vybudovány obchody a patro bylo přestavěno na nájemní byty. Rodina o něj však v té době příliš nepečovala a dům začal chátrat.

Muzeum[editovat | editovat zdroj]

V roce 1930 koupilo Blücherův palác tehdejší Československé zemědělské muzeum, aby zde mohlo založit svou pobočku. Po druhé světové válce byl dům, který byl v dezolátním stavu, vrácen zemědělskému muzeu. Většina sbírek, které se zde nacházely před válkou, však chyběla nebo byla zničena. Dům byl pak opraven a pronajímán různým firmám (například Slezské tvorbě). V roce 1956 byly odstraněny necitlivé stavební úpravy (výkladní skříně, zdi na místech kleneb), vybudováno nové schodiště a opraveny fasády. Roku 1959 pak budova přechází do majetku Slezského zemského muzea. Přírodovědnému oddělení muzea slouží dům dodnes jako depozitář a výzkumné pracoviště. Současný stav budovy vyžaduje generální rekonstrukci, na kterou však muzeu chybí finanční prostředky. V roce 2010 proběhla rekonstrukce střechy, do které zatékalo a uvolňovala se z ní krytina.[4]

Plány do budoucnosti[editovat | editovat zdroj]

Vedení Slezského muzea plánuje investovat do rekonstrukce Blücherova paláce částku 207 miliónů korun. V budově by měl být obnoven divadelní sál a objekt by se tak měl stát opět přístupným veřejnosti.[5] Celá rekonstrukce by měla být ukončena roku 2020, kdy uběhne 200 let od pořádání Opavského kongresu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Blücherův palác [online]. Turistické informační centrum Opava [cit. 2015-03-25]. Dostupné online. (česky) 
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2014-09-09]. Identifikátor záznamu 147216 : Palác Blücherův. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  3. a b STUCHLÍKOVÁ, Karolína. bc.. Praha, 2011 [cit. 10.9.2014]. 71 s. Bakalářská práce. Univerzita Karlova. Vedoucí práce Ing. Petr Macek, Ph.D.. s. 24–43. Dostupné online.
  4. DOMY S HISTORIÍ: Blücherův palác [online]. Opavský deník [cit. 2014-09-08]. Dostupné online. 
  5. Slezské muzeum chrlí smělé plány. Pětipatrový depozitář v centru se ale škrtá. S. 11. Hláska – zpravodaj statutárního města Opavy [online]. (6)2015 [cit. 2015-05-30]. Roč. 20, čís. 6, s. 11. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-05-30. (česky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]