Bitva v údolí Uzbin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bitva v údolí Uzbin
konflikt: Válka v Afghánistánu od roku 2001
Mapa bitvy
Mapa bitvy
trvání: 18. srpen 2008
místo: okres Surobi, Afghánistán
výsledek: Vojenské vítězství ISAF, propagandistické vítězství Talibanu
strany
Francie Francie
USA USA
Afghánistán Afghánistán
Talibán Taliban

síla
zpočátku 100 mužů, později až 400 přibližně 140-150
ztráty
Francie 10 mrtvých, 21 zraněných
Afghánistán 4 zranění
10-80 mrtvých, 18-30 zraněných

Bitva v údolí Uzbin v afghánském okresu Surobi proběhla 18. srpna 2008, kdy talibánci nečekaně přepadli patrolu koaličních vojsk ISAF.

Vojenský odřad složený ze dvou čet francouzských vojáků o síle 60 mužů, dvou čet afghánských vojáků a skupiny speciálních sil americké armády měl za úkol průzkum prostoru v údolí Uzbin na východ od základny FOB Tora. Patrola pokračovala obrněnými transportéry k místu úkolu, avšak po 15 km vojáci opustili vozidla a pokračovali pěšky. Tálibové mezitím obklíčili patrolu a zaútočili palbou z ručních zbraní a RPG, špatně vyzbrojeným Francouzům docházela munice a neměli se kde krýt před nepřátelskou palbou, proto docházelo k velkým ztrátám v jejich řadách. Povstalci drželi několik hodin obklíčené vojáky v šachu, než k nim dorazily posily a letecká podpora.

Na francouzské straně zemřelo 10 vojáků a 21 jich utrpělo zranění, povstalci ztratili odhadem 10-80 mužů. Bitva v údolí Uzbin si vyžádala více obětí z řad koaličních vojáků než dosud nejtragičtější bitva u Wantu v červenci 2008.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]