Bitva v údolí Uzbin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bitva v údolí Uzbin
konflikt: Válka v Afghánistánu od roku 2001
{{{alt}}}
Mapa bitvy
trvání: 18. srpen 2008
místo: okres Surobi, Afghánistán
výsledek: Vojenské vítězství ISAF, propagandistické vítězství Talibanu
strany
Francie Francie
USA USA
Afghánistán Afghánistán
TalibánTalibán Talibán

síla
zpočátku 100 mužů, později až 400 přibližně 140-150
ztráty
Francie 10 mrtvých, 21 zraněných
Afghánistán 4 zranění
10-80 mrtvých, 18-30 zraněných

Bitva v údolí Uzbin v afghánském okresu Surobi v provincii Kábul proběhla 18. srpna 2008, kdy talibánci nečekaně přepadli patrolu koaličních vojsk ISAF.

Průběh boje[editovat | editovat zdroj]

Vojenský odřad ve 20 vozidlech, složený ze dvou čet francouzských vojáků o síle 60 mužů, dvou čet afghánských vojáků a skupiny speciálních sil americké armády měl za úkol průzkum prostoru v údolí Uzbin na východ od základny FOB Tora. Patrola odjela vozidly a obrněnými transportéry k místu úkolu, avšak po 15 km končila sjízdná vozovka a vojáci opustili vozidla a pokračovali pěšky. Tálibové mezitím obklíčili patrolu a zaútočili palbou z ručních zbraní a RPG. Špatně vyzbrojeným Francouzům docházela munice a neměli se kde ukrýt před nepřátelskou palbou, proto docházelo k velkým ztrátám v jejich řadách. Povstalci drželi několik hodin obklíčené vojáky v šachu, než k nim dorazily posily a letecká podpora.

Ztráty[editovat | editovat zdroj]

Na francouzské straně zemřelo 10 vojáků a 21 jich utrpělo zranění, povstalci ztratili odhadem 10-80 mužů. Bitva v údolí Uzbin si vyžádala více obětí z řad koaličních vojáků než dosud nejtragičtější bitva u Wantu v červenci 2008.

Po boji[editovat | editovat zdroj]

Taliban se svými mrtvými a zraněnými ustoupil do provincie Laghmán. Bojovníci se rozptýlili do tří vesnic. Tyto vesnice byly bombardovány NATO po dobu tří dnů, což způsobilo 40 mrtvých civilistů, zničilo 150 domů a donutilo uprchnout téměř 2 000 obyvatel. Afghánské zpravodajské služby uvedly, že většina obětí bombových útoků byly ženy a děti, což podle nich dokazuje, že se muži podíleli na přepadení.

Dne 29. září 2008 se k útoku přihlásil afghánský vůdce Gulbuddin Hekmatyar, který uvedl, že v bojích bylo zabito deset jeho mužů. Francouzská armáda tvrdila, že během bitvy byl zabit „významný velitel“ Talibanu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Uzbin Valley ambush na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]