Bitva u Vratislavi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bitva u Vratislavi
konflikt: Sedmiletá válka
{{{alt}}}
Bitva u Vratislavi
trvání: 22. listopad 1757
místo: Vratislav, Polsko
výsledek: Rakouské vítězství
strany
vlajka Pruska Prusko Vlajka habsburské monarchie Habsburská monarchie
velitelé
August Wilhelm, vévoda Brunswick-Bevernu Karel Alexandr Lotrinský

síla
28000 mužů 84000 mužů
ztráty
6000 mrtvých 5000 mrtvých

Bitva u Vratislavi (německy Schlacht von Breslau) byla bitva sedmileté války. Odehrála se 22. listopadu 1757 u Vratislavi. Střetly se v ní pruské a rakouské jednotky a skončila vítězstvím početnějších rakouských sil.

Situace před bitvou[editovat | editovat zdroj]

Pruské vojsko mělo 40 praporů a 102 eskadron – celkem 28 400 mužů, zatímco rakouské síly čítaly 96 praporů, 93 oddílů granátníků, 141 eskadron a 228 oddílů dělostřelců, tedy celkem 83 600 mužů.

Průběh bitvy[editovat | editovat zdroj]

Karel Alexandr Lotrinský napadl pruské jednotky 22. listopadu 1757 před branami Vratislavi. Prusové, kteří se opevnili v přilehlých vesnicích byli napadeni na třech mísech. Rakouské jednotky dobyly a obsadily první vesnice. Poté shromáždil vévoda August Wilhelm deset pluků a přešel do protiútoku, ve kterém mohly pruské jednotky zaznamenat několik rozhodujících úspěchů. Nikdy nebylo prokázáno, zda byl ústup pruského vojska organizovaný nebo ne, ale na bojišti zůstaly pouze vojska Karla Alexandra Lotrinského. Bitva, která trvala téměř celý den, stála rakouské vojsko 5723 mužů a pruské vojsko 6350 mužů.

Výsledek bitvy[editovat | editovat zdroj]

Po skončení bitvy zůstalo ve Vratislavi 10 pruských praporů pod vedením generála Johanna Georga von Lestwitze. Morálka pruského vojska prudce klesla, disciplína se téměř zhroutila a tak se z 4227 pruských vojáků pouze 599 vydalo na pochod do Hlohova. Ostatní dezertovali.

Fridrich II. Veliký musel na základě této prohrané bitvy změnit se svou částí pruského vojska plány a rozhodl se napadnout co nejdříve rakouskou armádu s cílem znovu připojit Slezsko k Prusku; jeho ztrátu si nemohl dovolit, neboť šlo o lidnatou, bohatou oblast s rozvinutou manufakturní výrobou. Následovala z jeho pohledu vítězná bitva u Leuthenu a úspěšné obléhání Vratislavi.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Battle of Breslau (1757) na anglické Wikipedii a Schlacht von Breslau na německé Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]